ud educaciÓ fisica

27
DESENVOLUPAMENT DE LES HABILITATS MOTRIUS Didàctica de la Educació Física 01/03/2012

Upload: andrea-estela-ortiz

Post on 23-Oct-2014

470 views

Category:

Documents


4 download

TRANSCRIPT

Page 1: UD EDUCACIÓ FISICA

DESENVOLUPAMENT DE LES HABILITATS MOTRIUSDidàctica de la Educació Física

01/03/2012

Andrea Estela OrtizEsperanza Vega LópezMarina Santos Ivorra

Page 2: UD EDUCACIÓ FISICA

TITOL:

DESENVOLUPAMENT DE LES HABILITATS MOTRIUS

INTRODUCCIÓ:

Hem triat aquest tema per a fer la unitat didàctica perquè pensem que el desenvolupament de les habilitats motrius és un aspecte important que s’ha de tractar a l’àrea de l’Educació Física perquè serveix no només per aquesta àrea, sinó per a un correcte creixement del xiquet.

Aquesta unitat didàctica la hem destinat a alumnes de 3er cicle, més concretament alumnes de sisé de primària amb una edat entre 11 i 12 anys.

La diversitat del moviment permet desenvolupar diferents habilitats motrius bàsiques (desplaçaments, salts, girs). Aquestes habilitats i altres adaptades a diferents medis i situacions (gatejar, trepar) amplien el repertori motriu del xiquet/a.

CONTINGUTS:

Conceptuals:

Els desplaçaments: diferents tipus de desplaçaments: carrera, zig-zag, canvis de sentit...

Els salts: diferents tipus de salts: salts amb peus junts, amb la pota coixa, salts cap en davant , cap a dalt...

El equilibri: mantindre l’equilibri, mantindre l’equilibri sobre bancs, línies,... Els girs: girs sobre el mateix eix, girs sobre el eix longitudinal,... Coordinació: coordinació oculo-manual, coordinació combinada

Procedimentals:

Page 3: UD EDUCACIÓ FISICA

Combinar salts des de diferents altures, amb diferents caigudes i desplaçaments posteriors o altres accions.

Girar en diferents superfícies i plans Combinar diferents formes bàsiques de desplaçaments Mantindre l’equilibri Ser capaços de combinar diferents moviments Realitzar girs individuals i per parelles.

Actitudinals:

Acceptació de la realitat corporal valorant les possibilitats i limitacions de l’ús. Confiança i seguretat en si mateix al afrontar situacions habituals. Interès per augmentar la competència en les habilitats motrius. Reaccionar positivament davant la realització de la pròpia activitat.

OBJECTIUS DIDÀCTICS:

Objectiu del calentament: preparar l’organisme per a una activitat amb major intensitat.

Objectius de les parts principals:

- Mejorar las formas básicas de desplazamientos y saltos.

- Conocer diferentes formas de desplazarse mediante saltos (hacia delante, havia

arriba, y “a la pata coja”)

- Experimentar las formas básicas de girar en torno al eje longitudinal y transversal.

- Mejorar el nivel de Coordinación Dinámica General mediante la realización de todo

- tipo de desplazamientos y giros.

- Coordinar de forma global acciones de saltos y giros.

- Coordinar de forma global acciones de desplazamientos y giros.

- Coordinar de forma global acciones de desplazamientos, saltos y giros.

- Aconseguir la coordinació oculo-manual.

- Desenvolupar les habilitats del gir

Page 4: UD EDUCACIÓ FISICA

- mejorar el control postural estático y dinámico, conociendo los factores que afectan de una manera u otra a a la inestabilidad del niño.

- potenciar el equilibrio corporal, superando acciones propuestas.

Objectius de la tornada a la calma: Baixar les pulsasions

ACTIVITATS ENSENYANÇA-APRENENTATGE:

Sessió 1: Dimarts 6 de març de 10:40 a 11:30 h.

TIPUS DE LA SESSIÓ; DESPLAÇAMENTS

TEMPS ACTIVITATS GRÀFIC MATERIAL

7-8 min

25 min

ESCALFAMENT:

1.Pilla-pilla: explicación breve

VARIANTES:-Se aumentan los que pillan-Los que pillan se cogen de la mano-Cuando eres pillado tienes que quedarte quito

2.Elefantes: explicación breve

VARIANTES:-Coger mas de un pañuelo

PART PRINCIPAL

1.Caminar pel el terreny de joc per on vulga l’alumne combinant l’acció d’anar en punteretes i amb els talons

2.El mestre a cada numero li assignarà un tipus de desplaçament diferent i el alumnes hauran de realitzar-lo per tot el terreny de joc, quan el mestre ho diga.1= Carrera suau2= Desplaçament lateral3= Canvi de sentit4= A la pota cuixa

Mocadors

Page 5: UD EDUCACIÓ FISICA

3. Sèries amb diferents desplaçaments1.Zig-zag2. Zig-zag obert3.Primer zig-zag amb carrera lateral i rodejar el cercle amb carrera normal4.El mateix però fent un huit amb els arcs.5.Des de el cono groc als arcs carrera genolls al pit, passar els ars amb un peu en cada ar i després fins al cono verd carrera suau.

4. Amb grups de quatre realitzar el següent circuit.A-B Carrera amb talons al gluti.B-C Carrera lateralC-D Carrera cap arrereD-A Carrera a la pota cuixa

5.El joc del crac. Els chiquests jugaran al pilla-pilla però hauràn de anar a quatre potesVariants: Es sumen els que pillen fins a no quedar cap.

TORNADA A LA CALMA

-Jugar al joc del mocador

-Explicar als xiquets que anem a fer el pròxim dia de sessió de educació física

Conos i ars

Mocador

Sessió 2: Divendres 8 de març de 12:50 a 13:40

TIPUS DE LA SESSIÓ: SALTS

TEMPS

ACTIVITATS OBJETIUS GRAFICS MATERIALS

Escalfament:

Joc animals es

Preparar l’organisme per a una acivitat

Petos de colors

Page 6: UD EDUCACIÓ FISICA

7-8 minuts

realitzen tres equips ; panteres, tigres, lleons i a cada equip li serà assignat un color,

Panteres: negre Lleons: grocTigres : taronja

Cada grup d’animals tindrà la seua cassa dibuixada en el terreny de joc. Les panteres nomes podem caçar als tigres i els tigres només poden caçar als lleons i els lleons només a les panteres. Una vegada que hages caçat al teu animal haurà de portar-lo a la seua cassa, si no podria escapar-se

Per a salvar-te hauran de fer una cadena (tots agafats de la mà) ú haurà de estar dins de la cassa i la resta fora.D’aquesta manera la cadena serà mes llarga.

Cadascú coneixerà qui es el seu grup perquè portaran un mocador del color assignat a la cintura.

Aranya : L’alumne que paga ha de situar-se a la línia divisòria del camp i la resta

major Mocadors

Page 7: UD EDUCACIÓ FISICA

25 minuts

ha de passar d’un lloc a l’altre de la pista, el que està situat a la part central haurà de anar pillant a la resta quan passen per meitat de la pista i aquestes hauran de pillar també.

Part principal

1-Els alumnes hauran de anar corrent per la pista quan el mestre dona un xiulit han de saltar amb els peus junts Dos xiulits a la pota coixa i tres xiulits salar amb els peus junts de forma lateral o cap darrere.

2- Els alumnes hauran de saltar els bancs amb diferents caigudes cada volta.

1.Saltar i caure dins del ar2.Saltar cap a dalt

3.Saltar com vulges

3- Els alumnes aniran corrent per tota la pista i a l’ordre del professor els alumnes hauran d’anar a la pista de la següent manera:

Ars, bancs

Page 8: UD EDUCACIÓ FISICA

7-8 min

-Saltant amb els peus junts-Saltar a la pota coixa-Com ells vulguen

4- Es disposarà sobre la pista una filera de ars que els xiquets hauran de saltar amb els peus junts. Variants: - A la pota cuixa a(amb la dreta)-(amb la esquerra)-(com vulgan)-(amb peus junts, però amb carrera lateral)

Tornada a la calma :

Joc dels espills

Per parelles un davant i altre darrere, el que eta darrere haurà de realitzar els mateixos moviments que fa el de davant.

-Explicació del que anem a fer el pròxim dia a classe

No fa falta

Page 9: UD EDUCACIÓ FISICA

Sessió 3: Dimarts 13 de març de 10:40 a 11:30TIPUS DE LA SESSIÓ: GIRS

TIEMPO ACTIVIDAD GRAFICO MATERIAL

7-8mins

25 min

Escalfament:

Mossegar la cua: El grup es col·locarà en una cua un darrere d’un altre, menys un que es trobarà enfront del primer de la cua. D’aquesta manera, la persona situada fora, ha de aconseguir agafar a l’últim de la cua.

Part principal:

1. Activitat: Gir individual: Tots els alumnes distribuïts per una línia del camp el que hauran de fer és anar caminant per ella i a cada 3 passos realitzar un gir.

Variants:

o Podem realitzar en volta de un gir, dos.

o Podem invertir la direcció dl gir (dreta o esquerra).

o Augmentar la velocitat.

No fa falta

Page 10: UD EDUCACIÓ FISICA

Sessió 4: Dijous 15 de març de 12:50 a 13:40

TIPUS DE SESSIÓ: EQUILIBRI

TEMPS ACTIVITAT GRÀFIC MATERIAL

7-8mins.

Escalfament:

- Pilla pilla abraçat: Els xiquets es col·locaran pel camp de forma individual i jugaran al pilla pilla , la única diferència que hi ha amb el pilla pilla (tradicional) és que per a salvar als companys, han de donar-los una abraçada i continuaran jugant.

Variants:

Per parelles Trios Grups

- Fruita prohibida: Cadascun dels xiquets pensaran en una fruita i un paga. La/el professor li dirà al nen que paga la fruita a la que ha de agafar i quan aquest corre pel camp per a agafar als seus companys, si aquestos no volen ser

= persones

= el que paga

Page 11: UD EDUCACIÓ FISICA

25 min

agafats, han de obrir cames i braços a la vegada que diuen la fruita que havien pensat. Si es tracta de la fruita prohibida el que paga podrà agafar-lo i en aquest moment es canviaran els papers del que paga. Per a poder salvar a una persona que haja dit la seua fruita i no siga la prohibida, els companys hauran de tocar-li la mà.

Part principal:

1. Activitat: Equilibri per les línies del camp: els xiquets hauran de anar caminant per les línies de tot el camp de forma ordenada.

Variant: els alumnes, una vegada parats s’han de mantindre a la pota coixa.

2. Activitat: Equilibri per damunt de bancs: utilitzarem bancs per a que els nens pujen per damunt d’ells fent equilibri, és a dir,

hauran de caminar en línia recta i posant un peu seguidament de l’altre.

3. Activitat:Van caminant i al so del

xiulet: Els xiquets van caminant per tot el camp i quan el mestre utilitze el xiulet, han de quedar-se en

-Bancs

Page 12: UD EDUCACIÓ FISICA

.

equilibri, per exemple a la pota coixa o d’alguna forma que aconsegueixquen estar-ho.

Variant: es segueix el mateix procediment però esta vegada al so del xiulet hauran de amb un company, formar una figura en equilibri.

4. Equilibri per parelles/individual, amb una carpeta (tractant-se d’una superfície plana) posar una pilota damunt i evitar que caiga.

Variant: es pot fer el mateix de forma individual utilitzant una raqueta o pala.

5. Posar-se a la pota coixa en equilibri i amb materials proporcionats pel professor, mantindre el equilibri.

Variant:

- de forma individual, parelles o grups

- canvis de cames- canvi de material

-Ars, pilotes,...

Ars, pilotes,...

Page 13: UD EDUCACIÓ FISICA

7-8mins.

Tornada a la calma:

Pilla pilla caminant per les línies del camp. La condició que té aquest joc és que no poden eixir de damunt de les línies del camp.

Page 14: UD EDUCACIÓ FISICA

Sessió 5: Dimarts 20 de març de 10:40 a 11:30

TIPUS DE SESSIÓ: EQUILIBRI

TEMPS

ACTIVITATS GRAFICS MATERIALS

7-8 minuts

25 minuts

Escalfament:

-Per parelles a uno se li assigna la lletra a i al altre la lletra b Els xiquets hauran d’anar per la pista despariats, la lletra que el mestre diga haurà de sentar-se i el company amb l’ altra lletra haurà de saltar-ho.

Part principal:

1.Parats amb un globus a la mà i ha que donar-li colps amb la palma de la mà.

Variant: Combinant la palma cap a dalt cap a baix

3. Des de parats:-Botar la pilota amb les dues mans -Llançar la pilota al aire i agafar-la -Parats han de botar la pilota variant de mà en cada bot.

Variants: - per parelles passar-se la pilota a la altura del pit. -Amb bote entremig

No fa falta

Ars, pilotes i globus

Page 15: UD EDUCACIÓ FISICA

7-8 min

4.Caminant han d’anar botant la pilota pel terreny de joc , primer amb la mà dreta i al tornar amb la mà esquerra.

5.Saltar els ars alternant la esquerra amb la dreta

Variants: Dues ars junts s’ha de caure amb les dues cames obertes ( un peu en cada ar) quan només hi haja un ar, es cu amb els dues peus junts.

6.Amb un ar en la paret l’alumne haurà de ficar la pilota dins del ar.

Variants: posar dues ars, primerdonar-li a ú i després a l’altre

Tornada a la calma

Numero boig : cadascun dels xiquets tindrà un numero assignat, ú de ells serà el que “paga” tindrà una pilota a les mans hi haurà de dir “ el numero boig es...” i haurà de llançar la pilota i el xiquet que

Pilota

Page 16: UD EDUCACIÓ FISICA

tinga el numero que ha dit haurà d’ anar corrent a per la pilota, i repetir la mateixa frase “ el numero boig es...” -Explicar als xiquets que anem a fer en la pròxima sessió

Sessió 6: Dijous 22 de març de 12:00 a 12:45

TIPUS DE LA SESSIÓ: HABILITATS MOTRIUS (DESPLAÇAMENTS, SALTS, GIRS, EQILIBRI I COORDINACIÓ)

TEMPS

ACTIVITATS GRAFICS MATERIALS

7-8 minuts

Escalfament:

1.Pilla-pilla: explicación breve

VARIANTES:

No fa falta

Page 17: UD EDUCACIÓ FISICA

25 minuts

-Se aumentan los que pillan-Los que pillan se cogen de la mano-Cuando eres pillado tienes que quedarte quito

-Per parelles a uno se li assigna la lletra a i al altre la lletra b Els xiquets hauran d’anar per la pista despariats, la lletra que el mestre diga haurà de sentar-se i el company amb l’ altra lletra haurà de saltar-ho

Part principal:

1-El professor assignarà a cada numero un desplaçament diferent:

1.Córrer cap endavant 2.Córrer cap arrere 3.Canvi de direcció

2- Els xiquets hauran de recórrer un circuit proposat pel mestre:

1 Hauran de passar pels bancs2 saltar els ars3 girar en el matalasset

3-Els xiquets hauran de posar-se en fileres, han de estar de peu en la pista, el primer haurà de passar la pilota al de darrere per la dreta, aquest al que te darrere per la esquerra i així successivament. Una vegada que han passat la pilota hauran d’ anar corrent al final de la filera.

Variants

Els xiquets es disposaran en fileres i estaran de assentats, hauran de passar-se la pilota el

Bancs, ars, matalassets

Conos,Pilotes grans i petites, poals o cestes

Page 18: UD EDUCACIÓ FISICA

7-8 min

primer li la passarà al segon per dalt el tercer al quart per baix i així successivament.

4.Per parelles un tindrà una pilota i l’altre un poal. L’alumne amb la pilota haurà de llançar i l’altre agafar-la amb el poal. Després es canviaran els paper.

Variants: Es farà amb una pilota petita. El moviment pel moviment pel terreny de lloc.

5Hauran de realitzar el següent circuit.

1º zig-zag 2º saltar els bancs 3º girar pel matalasset 4ºpassar pels bancs 5º botar la pilota

TORNA A LA CALAMA

-Jugar al joc del mocador-Explicar als xiquets que anem a fer el pròxim dia de sessió de educació física

Mocadors

Page 19: UD EDUCACIÓ FISICA

TEMPORALITZACIÓ:

Aquesta unitat didàctica es desenvoluparà en sis sessions repartides en tres setmanes dues hores setmanals.

HORES DILLUNS DIMARTS DIMECRES DIJOUS DIVENDRES

9:00-9:50

9:50-10:40

10:40- 11:30 6º AP A T I

12:00- 12:50

12:50-13:40 6º A

13:40- 14:30

COMPETÈNCIES BÀSIQUES

Les competències bàsiques que es desenvolupen en aquesta unitat didàctica són: Competències bàsiques:

Competències en el coneixement i en la interacció amb el món físic

Competència social i ciutadana

Autonomia e iniciativa personal

METODOLOGIA:

La metodologia que anem a fer servir en aquesta unitat didàctica és la següent:

Es faran una sèrie d’activitats. En cadascuna d’aquestes es desenvoluparan i es posaran en pràctica una sèrie d’habilitats motrius com son el gir, l’equilibri, la coordinació...

Aquestes activitats es duran a terme en la pista del col·legi i en cas de que ploga es realitzarà al gimnàs, però sempre que siga possible es realitzaran al aire lliure.

Page 20: UD EDUCACIÓ FISICA

Quant a la avaluació hem de dir que al finalitzar les diferents sessions s’omplirà un full d’avaluació de cada alumne on estaran els objectius que es pretenen aconseguir amb les activitats que hem proposat en les diferents sessions.

ACTIVITATS D’AVALUACIÓ:

Anem a avaluar als xiquets amb aquest fulla al finalitzar la unitat didàctica

FITXA DE L’ALUMNE NOM:

DATA: COGNOM:

QÜESTIONS RESPOSTES

- Salta correctament amb els peus junts? SI NO

- Aconsegueix fer la voltereta tant cap avant com cap arrere?

SI NO

- Es capaç de fer un recorregut de zig-zag

SI NO

- Ha desenvolupat el gir longitudinal?

SI NO

- Alcança la coordinació oculo-manual?

SI NO

- Esta capacitat per a mantindre l’equilibri a la pota coixa?

SI NO

- I mantindre l’equilibri amb un objecte a la má?

SI NO

- Es capaç de rebre i llançar objectes?

SI NO

- Sap desplaçarce amb carrera latera?

SI NO

- Esta capacitat per a fer carrera cap arrere?

SI NO

BIBLIOGRAFIA:

- Blocs i pàgines webs relacionats amb la assignatura d’ educació física.