proposta didÀctica - data.ecasals.netdata.ecasals.net/pdf/24/9788421849767_l33_24.pdf · les...

21
LLENGUA CATALANA I LITERATURA BATXILLERAT Remei Barberà Montse Carbó Josep M. Pallàs Joan Puig 1 Trobaràs els recursos digitals i el format digital del llibre a ecasals.cat/llengua1ba PROPOSTA DIDÀCTICA

Upload: others

Post on 04-Sep-2019

2 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: PROPOSTA DIDÀCTICA - data.ecasals.netdata.ecasals.net/pdf/24/9788421849767_L33_24.pdf · les habilitats que permeten distingir i utilitzar diferents tipus de textos, cercar, recopilar

LLEN

GU

A C

ATA

LAN

AI L

ITER

ATU

RA

BATXILLERAT

Remei BarberàMontse CarbóJosep M. PallàsJoan Puig

1

Trobaràs els recursos digitals i el format digital del llibre a

ecasals.cat/llengua1ba

PR

OP

OS

TA D

IDÀ

CTI

CA

Page 2: PROPOSTA DIDÀCTICA - data.ecasals.netdata.ecasals.net/pdf/24/9788421849767_L33_24.pdf · les habilitats que permeten distingir i utilitzar diferents tipus de textos, cercar, recopilar

Coordinació editorial: Mireia Cornudella, Jeroni Rubió

Disseny de coberta: Estudi Miquel Puig

Maquetació: Niabel Urbano

© Editorial Casals, SA

Casp, 79 – 08013 Barcelona

Tel.: 902 107 007 Fax: 93 265 68 95 editorialcasals.com ecasals.cat

Primera edició: juny del 2015

ISBN: 978-84-218-4976-7

Dipòsit legal: B-1225-2015

Printed in Spain

Imprès a Medianil Gráfico

Qualsevol forma de reproducció, distribució, comunicació pública o transformació d’aquesta obra només pot ser realit-

zada amb l’autorització dels seus titulars, llevat d’excepció prevista per la llei. Adreceu-vos a CEDRO (Centro Español de

Derechos Reprográficos, cedro.org) si necessiteu fotocopiar o escanejar fragments d’aquesta obra (conlicendia.com; 91

702 19 70 / 93 272 04 45).

No és permesa la reproducció total o parcial d’aquest llibre, ni el seu tractament informàtic, ni la transmissió en cap forma

o per qualsevol mitjà sigui electrònic, mecànic, per fotocòpia, per enregistrament o per altres mètodes sense el permís

previ i per escrit dels titulars del

l copyright.

Aquest llibre té una versió digital integrada amb el llibre de

l’alumne a ecasals.cat, l’ISBN de la qual és 978-84-218-5542-3.

Editorial Casals, fundada en 1870

Page 3: PROPOSTA DIDÀCTICA - data.ecasals.netdata.ecasals.net/pdf/24/9788421849767_L33_24.pdf · les habilitats que permeten distingir i utilitzar diferents tipus de textos, cercar, recopilar

Índex

1 PRESENTACIÓ

1.1 El projecte de Llengua catalana i Literatura. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6

1.2 Material per a l’alumne . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9

1.3 Material per al professor . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 15

2 PROGRAMACIONS

2.1 Competències específiques de l’àmbit lingüístic . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 20

2.2 Competències clau . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 21

2.3 Objectius de la matèria . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 26

2.4 Continguts i criteris d’avaluació . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 27

2.5 Programació trimestral . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 30

3 DESENVOLUPAMENT DE LES UNITATS DIDÀCTIQUES

Llengua

Unitat 1 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 33

Unitat 2 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 53

Unitat 3 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 75

Unitat 4 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 101

Unitat 5 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 123

Literatura

Unitat 6 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 139

Unitat 7 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 151

Unitat 8 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 169

Unitat 9 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 185

4 BANC D’ACTIVITATS

Coneixement de la llengua . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 202

Comprensió lectora/Expressió escrita . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 217

Literatura . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 237

Solucionari . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 260

5 AVALUACIONS TRIMESTRALS

Primer trimestre . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 278

Segon trimestre . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 283

Tercer trimestre . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 288

Solucionari . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 293

6 TEXTOS DELS RECURSOS DIGITALS

Textos dels recursos digitals . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 296

Page 4: PROPOSTA DIDÀCTICA - data.ecasals.netdata.ecasals.net/pdf/24/9788421849767_L33_24.pdf · les habilitats que permeten distingir i utilitzar diferents tipus de textos, cercar, recopilar
Page 5: PROPOSTA DIDÀCTICA - data.ecasals.netdata.ecasals.net/pdf/24/9788421849767_L33_24.pdf · les habilitats que permeten distingir i utilitzar diferents tipus de textos, cercar, recopilar

1.1 El projecte de Llengua catalana

i Literatura

1.2 Material per a l’alumne

1.3 Material per al professor

1 PRESENTACIÓ

Page 6: PROPOSTA DIDÀCTICA - data.ecasals.netdata.ecasals.net/pdf/24/9788421849767_L33_24.pdf · les habilitats que permeten distingir i utilitzar diferents tipus de textos, cercar, recopilar

6

PRESENTACIÓ

1.1 El projecte de Llengua catalana i Literatura

El projecte de Llengua catalana i Literatura de l’Editorial Casals obeeix a l’ordenació dels ensenyaments del Bat-

xillerat.

Amb la voluntat d’atendre les necessitats i les demandes de la societat d’avui i del futur, de posar les bases per a

una formació personal basada en l’autonomia personal que permeti l’aprenentatge al llarg de tota la vida, i d’apren-

dre a participar activament en una societat democràtica, aquest projecte:

� S’adapta al programa de digitalització de les aules.

� Promou el desenvolupament de les competències clau.

� Integra les competències específiques de l’àmbit lingüístic.

� Aposta pel talent.

� Prepara per afrontar amb èxit les proves d’accés a la universitat.

S’adapta al programa de digitalització de les aules

Inclou la metodologia i els recursos necessaris perquè pugui ser utilitzat en el doble format imprès i digital, o bé

exclusivament en format digital.

� Ofereix uns continguts que utilitzen i tenen com a objecte el mitjà digital i que al mateix temps se’n serveixen.

Entre aquests continguts hi ha webs de contingut divers, diccionaris en línia, vídeos..., que transmeten informació

i permeten desenvolupar habilitats i potenciar actituds.

� Conté recursos o referències a recursos d’Internet per completar la part «sistemàtica» de l’aprenentatge.

Tots els continguts digitals als quals es fa referència en el llibre de l’alumne estan disponibles sense que sigui ne-

cessari registrar-se a la web de recursos didàctics de l’editorial: ww.ecasals.cat.

D’altra banda, el professor disposa del llibre en format digital, que integra tots els recursos digitals i la Proposta

didàctica en el context de cada unitat i apartat. El format d’aquest llibre digital està preparat per a una visualització

òptima a les pissarres digitals interactives mitjançant projectors, i s’adapta també als diferents models de tauletes

i portàtils que s’usen habitualment a les aules.

Promou el desenvolupament de les competències clau

El Projecte de Definició i Selecció de Competències (DeSeCo) de l’OCDE va definir el 2003 el concepte de com-

petència com «la capacitat de respondre a demandes complexes i dur a terme tasques diverses de manera ade-

quada». La competència «suposa una combinació d’habilitats pràctiques, coneixements, motivació, valors ètics,

actituds, emocions i altres components socials i de comportament que es mobilitzen conjuntament per aconseguir

una acció eficaç».

Així doncs, el coneixement competencial integra un coneixement de base conceptual: conceptes, principis, teories,

dades i fets (coneixement declaratiu, o saber dir); un coneixement relatiu a las destreses, referides tant a l’acció

física observable com a l’acció mental (coneixement procedimental, o saber fer), i un tercer component que té una

gran influència social i cultural i que implica un conjunt d’actituds i valors (saber ser). Un projecte basat en compe-

tències requereix, per tant, una formació integral de l’alumnat, de manera que, en finalitzar l’etapa acadèmica, sigui

capaç de transferir els coneixements adquirits a les noves instàncies que apareguin en l’opció de vida selecciona-

da. I en aquest sentit, Editorial Casals integra, en el projecte de Llengua catalana i Literatura, i des d’un caràcter

interdisciplinari i transversal, el desenvolupament de les sis competències clau del

Batxillerat, assenyalades en el llibre de l’alumnat amb les icones corresponents:

CC Competència comunicativa CE Competència en recerca

CD Competència digital CI Competència en gestió i tractament de la informació

CP Competència personal i interpersonal CM Competència en el coneixement i interacció amb el món

Page 7: PROPOSTA DIDÀCTICA - data.ecasals.netdata.ecasals.net/pdf/24/9788421849767_L33_24.pdf · les habilitats que permeten distingir i utilitzar diferents tipus de textos, cercar, recopilar

7

El projecte de Llengua catalana i Literatura

Integra les competències bàsiques de l’àmbit lingüístic

La competència comunicativa, entesa de manera genèrica, tal com es recull en les recomanacions del Parlament

Europeu i del Consell (DOUE, 30.12.2006) és l’habilitat per expressar i interpretar conceptes, pensaments, senti-

ments, fets i opinions de formal oral i escrita (escolar, parlar, llegir i escriure), i per interactuar lingüísticament d’una

manera adequada i creativa en tots els possibles contextos socials i culturals, com l’educació i la formació, la vida

privada i professional, i l’oci.

Per poder comunicar-se en la seva llengua materna, una persona ha de tenir coneixements del vocabulari, la

gramàtica funcional i les funcions del llenguatge. Això comporta ser conscient dels principals tipus d’interacció

verbal, d’una sèrie de textos literaris i no literaris, de les principals característiques dels diferents estils i registres

de la llengua i de la diversitat del llenguatge i de la comunicació en funció del context. Les persones han de tenir

les capacitats necessàries per comunicar-se de forma oral i escrita en múltiples situacions comunicatives i per

controlar i adaptar la seva pròpia comunicació als requisits de la situació. Aquesta competència inclou, així mateix,

les habilitats que permeten distingir i utilitzar diferents tipus de textos, cercar, recopilar i processar informació, uti-

litzar eines d’ajuda i formular i expressar els propis arguments orals i escrits d’una manera convincent i adequada

al context. Una actitud positiva pel que fa a la comunicació en la llengua materna comporta la disposició al diàleg

crític i constructiu, l’apreciació de les qualitats estètiques i la voluntat de dominar-les, i l’interès per la interacció

amb altres persones. Això implica ser conscient de la repercussió de la llengua en altre persones i la necessitat de

comprendre i utilitzar la llengua de manera positiva i socialment responsable.

Les diferents competències que componen l’àmbit de llengua i literatura, pel que respecta a les llengües oficials,

s’agrupen en les següents dimensions: la dimensió de comprensió lectora i multimèdia, la dimensió d’expressió

escrita i multimèdia, la dimensió de comunicació oral, la dimensió literària i la dimensió actitudinal i plurilingüe.

Quant a les tres primeres, formen part del procés comunicatiu en tant que comporten comprendre textos escrits,

expressar-se per escrit i comunicar-se de manera oral, tant individualment com en interaccions orals planificades o

espontànies. La dimensió literària implica una educació literària fonamentada en la lectura, el coneixement, el rao-

nament crític i la creativitat. La dimensió actitudinal i plurilingüe planteja tres competències que afecten respectiva-

ment al plurilingüisme i a la lectura i l’escriptura, i a la interacció oral, aquestes dues des d’una vessant actitudinal.

Els continguts estan associats a les competències i interrelacionats. En aquest projecte de Llengua catalana i Li-

teratura s’han assenyalat a peu de pàgina les competències específiques de l’àmbit lingüístic que es treballen en

cada contingut i activitat.

Aposta pel talent

La recerca del desenvolupament del talent en l’alumnat té com a finalitat convertir l’educació en el principal ins-

trument de mobilitat social, ajudar a superar barreres econòmiques i socials, i generar aspiracions i ambicions

realitzables per tots.

Tots els estudiants tenen talent, si bé aquest és de naturaleses diferents. La nostra tasca és crear els mecanismes

necessaris per reconèixer-los i potenciar-los, i així encarrilar-los cap a unes trajectòries adequades a les seves

capacitats, perquè puguin fer realitat les seves aspiracions i es converteixin en rutes que facilitin l’ocupabilitat i

estimulin l’esperit emprenedor mitjançant la possibilitat de triar les millors opcions de desenvolupament personal i

professional.

Per fer efectiva la possibilitat que cada alumne i alumna desenvolupi al màxim les seves capacitats, Editorial Casals

fa efectives unes rutes d’aprenentatge avançades i de repte; les diverses activitats estan codificades d’aquesta

manera (excepte les bàsiques, que no duen cap marca):

avançades: repte:

Page 8: PROPOSTA DIDÀCTICA - data.ecasals.netdata.ecasals.net/pdf/24/9788421849767_L33_24.pdf · les habilitats que permeten distingir i utilitzar diferents tipus de textos, cercar, recopilar

8

PRESENTACIÓ

L’educació és el motor que promou el benestar d’un país. El nivell educatiu dels ciutadans determina la seva capa-

citat de competir amb èxit en l’àmbit del panorama internacional i d’encarar els reptes que es plantegin en un futur.

Millorar el nivell dels ciutadans en l’àmbit educatiu suposa obrir-los les portes a llocs de treball d’alta qualificació,

la qual cosa representa una aposta pel creixement econòmic i per un futur millor.

Prepara per afrontar amb èxit les proves d’accés a la universitat

El model vigent de les Proves d’Accés a la Universitat (PAU) de llengua i literatura dóna gran importància al text:

els objectius d’aquesta prova es concreten en l’anàlisi, comprensió i producció de textos, per una banda, i donar

resposta a qüestions sobre llengua i literatura, per l’altra. Dues de les tres parts de l’examen, a més, es basen en

l’avaluació de la comprensió de textos (inclòs l’assoliment de les lectures literàries prescriptives) i en l’expressió

escrita.

Recollint aquesta insistència en el text, el projecte de Casals treballa a fons al primer curs les estratègies impres-

cindibles per a una bona comprensió i producció de textos de qualsevol tipologia: l’adequació, la coherència i la

cohesió. (Al segon curs es tractaran les diverses tipologies.) Ara bé, per dominar l’expressió oral i escrita cal també

excel·lir en el coneixement dels aspectes morfosintàctics, ortogràfics i lèxics de la llengua, no com a finalitat en ell

mateix, sinó com a instrument per a la correcta comprensió i expressió, objectiu primordial de l’ensenyament de

la llengua.

A les unitats de literatura s’ha tingut especial cura que tant la teoria com les activitats tinguin com a eix la compren-

sió de l’obra de l’escriptor (ja sigui d’una manera global o de fragments textuals en concret) i el treball de l’expressió

escrita de l’alumnat. Pel que fa a la comprensió de l’obra, la gran majoria d’activitats que hi trobareu parteixen del

text literari i el treballen, i els aspectes teòrics hi són no amb la intenció de memoritzar un seguit de dades, sinó

per ajudar a entendre els textos en el context en què foren creats. La tria de textos que cal treballar ha estat feta

intentant que siguin sempre fragments amens i adequats a l’edat (tots els fragments literaris van acompanyats d’un

ampli vocabulari que resol els dubtes de comprensió que pugui tenir un alumne de 1r de Batxillerat) i que reculli el

major nombre possible de les obres prescriptives per a l’etapa.

Pel que fa a l’expressió escrita, el mateix treball d’anàlisi i de comprensió obliga l’alumnat a bastir el seu propi text.

També hi ha un seguit d’«Activitats de creació» que tenen com a finalitat que l’alumnat construeixi textos relacionats

amb la literatura no només des de la vessant d’anàlisi, sinó també d’invenció pròpia (al segon text es treballarà el

comentari de text).

L’objectiu de tot plegat, en definitiva, és que l’alumnat, quan acabi el segon curs de Batxillerat, afronti les PAU amb

el màxim de garanties.

Page 9: PROPOSTA DIDÀCTICA - data.ecasals.netdata.ecasals.net/pdf/24/9788421849767_L33_24.pdf · les habilitats que permeten distingir i utilitzar diferents tipus de textos, cercar, recopilar

9

El projecte de Llengua catalana i Literatura

1.2 Material per a l’alumne

Aquest projecte parteix de la premissa d’augmentar al màxim les virtuts del llibre imprès i, al mateix temps, les

virtuts del medi digital. Per això el material de l’alumne consta del llibre de l’alumne en format imprès i un conjunt

de recursos digitals accessibles a www.ecasals.cat i al DVD de l’alumne.

El DVD conté tots els recursos digitals fora de línia marcats al llibre amb les icones:

àudio vídeo enllaç

El llibre de l’alumne en format imprès: estructura i característiques

S’estructura en quatre blocs:

LL

EN

GU

A Dimensió plurilingüe i intercultural (unitat 1)

Coneixement de la llengua (unitats 2, 3 i 4)

Dimensió comprensió lectora i expressió escrita i audiovisual (unitat 5)

LIT

ER

AT

UR

A

Dimensió literària (unitats 6, 7, 8 i 9)

LLENGUA

Entrada de la unitat

Comunicació oral

� Vídeo per treballar la comprensió i l’expressió oral a partir de textos de diverses

tipologies: entrevista, reportatge, instruccions.

� Activitats per analitzar els diferents codis informatius que es troben en els missat-

ges audiovisuals (paraula, text, so, elements icònics...) i per identificar-ne l’estruc-

tura.

� Producció de textos orals amb planificació prèvia.

Page 10: PROPOSTA DIDÀCTICA - data.ecasals.netdata.ecasals.net/pdf/24/9788421849767_L33_24.pdf · les habilitats que permeten distingir i utilitzar diferents tipus de textos, cercar, recopilar

10

PRESENTACIÓ

Desenvolupament de la unitat

� Desenvolupament teòric del tema, amb informació com-

plementària als marges per ampliar certs conceptes,

exemplificar-ne altres o recordar coneixements previs.

� Activitats al marge, d’exploració de continguts, dades i

referències del text.

� Exemples en què es fa palesa l’aplicació del contingut.

� Codificació a peu de pàgina de les competències es-

pecífiques de l’àmbit lingüístic que s’hi tracten.

� Continguts multimèdia: accessibles des del llibre en

format digital i al DVD. S’hi inclouen enllaços i vídeos.

Activitats

� Activitats per practicar i aplicar els coneixements adquirits. Es poden fer en qualsevol moment de l’explicació.

� Apareixen codificades segons el nivell de dificultat (bàsiques, avançades , repte ) i en relació a les com-

petències clau i a les competències de l’àmbit lingüístic.

Page 11: PROPOSTA DIDÀCTICA - data.ecasals.netdata.ecasals.net/pdf/24/9788421849767_L33_24.pdf · les habilitats que permeten distingir i utilitzar diferents tipus de textos, cercar, recopilar

11

Material per a l’alumne

LITERATURA

Entrada de la unitat

Història

� Breu ressenya dels fets històrics més destacats del

període.

� Reconeixement de la influència de la situació històri-

ca en la forma de pensament i d’expressió dels movi-

ments artístics i literaris.

Períodes i moviments

� Exposició dels corrents artístics i literaris que influenci-

en les produccions del període.

� Identificació del moviment en què s’emmarquen els di-

versos autors estudiats.

Desenvolupament de la unitat

� Desenvolupament teòric del tema: autors i obres prin-

cipals del període, presentats cronològicament i per

gèneres. Amb informació complementària als marges

per ampliar certs conceptes, exemplificar-ne altres o

recordar coneixements previs.

� Activitats d’exploració dels continguts de la pàgina.

Inclou propostes d’activitats orals (marcades com a

[ORAL]).

� Codificació a peu de pàgina de les competències es-

pecífiques de l’àmbit lingüístic que s’hi tracten.

� Continguts multimèdia: accessibles des del llibre en

format digital i al DVD. S’hi inclouen enllaços i vídeos.

Page 12: PROPOSTA DIDÀCTICA - data.ecasals.netdata.ecasals.net/pdf/24/9788421849767_L33_24.pdf · les habilitats que permeten distingir i utilitzar diferents tipus de textos, cercar, recopilar

12

PRESENTACIÓ

Activitats finals

� Activitats per practicar i aplicar els coneixements ad-

quirits. Es poden fer en qualsevol moment de l’expli-

cació.

� Inclou propostes d’activitats orals (marcades com a

[ORAL]).

� Apareixen codificades segons el nivell de dificultat

(bàsiques, avançades , repte ) i en relació a

les competències clau i a les competències de l’àmbit

lingüístic.

Tanquem la unitat

� Activitats en què es reflexiona i s’estableixen connexions amb conceptes, autors i

obres d’altres períodes o, fins i tot, d’altres disciplines.

� Inclou propostes d’activitats orals (marcades com a [ORAL]).

� Activitats de creació. Redacció de textos literaris prenent com a model producci-

ons dels autors o dels gèneres estudiats a la unitat.

Page 13: PROPOSTA DIDÀCTICA - data.ecasals.netdata.ecasals.net/pdf/24/9788421849767_L33_24.pdf · les habilitats que permeten distingir i utilitzar diferents tipus de textos, cercar, recopilar

13

Material per a l’alumne

Recursos digitals de l’alumne

Tots els continguts digitals als quals es fa referència en el llibre de l’alumne estan disponibles sense necessitat de

registrar-se en el web de recursos didàctics de l’editorial: ecasals.cat.

Els recursos del llibre Llengua catalana i Literatura 1 Batxillerat es troben a l’adreça: ecasals.cat/llengua1ba.

Es pot accedir als recursos de dues maneres, directament al web (en línia) o descarregats a l’ordinador (fora de

línia).

Per accedir-hi en línia, clica l’opció DVD Alumne.

Per accedir-hi fora de línia, clica l’opció DVD Alumne descarregable. Es descarregarà un arxiu comprimit en

format zip al teu ordinador. Un cop descomprimit, pots accedir a tots els recursos sense necessitat de tornar-te a

connectar a Internet. Pots copiar tots els recursos en un DVD de dades si ho creus convenient.

Els recursos estan organitzats per unitats i apartats, i estan senyalats amb les mateixes icones que el llibre imprès.

Àudio Vídeo Enllaç Document

PDF

Els vídeos i àudios estan codificats en els formats més recents que optimitzen la qualitat i redueixen la taxa de trans-

ferència. Els enllaços a llocs web externs sempre fan referència a webs contrastats i amb garanties de continuïtat.

Page 14: PROPOSTA DIDÀCTICA - data.ecasals.netdata.ecasals.net/pdf/24/9788421849767_L33_24.pdf · les habilitats que permeten distingir i utilitzar diferents tipus de textos, cercar, recopilar

14

PRESENTACIÓ

El llibre de l’alumne en format digital

Hi ha una versió digital del llibre de l’alumne a la qual s’accedeix mitjançant l’adquisició d’una llicència. Té les ca-

racterístiques següents:

� El format de paginació és idèntic al de la versió impresa per augmentar al màxim la convivència dels dos formats.

� Tots els recursos digitals es troben en el context de cada pàgina.

El format de totes les activitats que assigni el professor o professora està en llenguatge web per augmentar al

màxim les possibilitats interactives i d’autocorrecció.

Nota: les funcionalitats poden variar segons el dispositiu i la capacitat de connexió a Internet.

Page 15: PROPOSTA DIDÀCTICA - data.ecasals.netdata.ecasals.net/pdf/24/9788421849767_L33_24.pdf · les habilitats que permeten distingir i utilitzar diferents tipus de textos, cercar, recopilar

15

Material per al professor

1.3 Material per al professor

El material per al professor consta de la Proposta didàctica, també en format imprès i en format digital, i d’un

DVD.

La proposta didàctica en format imprès

Conté:

� Programacions i competències

� Guia didàctica per a cada unitat

• Competències clau i competències específiques de l’àmbit lin-

güístic

• Relació dels recursos digitals de la unitat

• Programació d’aula

• Orientacions didàctiques

• Avaluació

• Solucionari

� Banc d’activitats

� Avaluacions trimestrals i solucionari

� Textos dels recursos digitals (PDF) del llibre

El DVD

Conté els recursos digitals fora de línia marcats al llibre de l’alumne amb les icones, les programa-

cions, el solucionari, l’avaluació i un banc d’activitats en PDF.

Recursos digitals del professor

El professor registrat i validat a ecasals.cat disposa de:

� Tots els recursos digitals del llibre de l’alumne.

� La Proposta didàctica en PDF.

� Les programacions de curs i d’aula.

Els recursos del llibre Llengua catalana i Literatura 1 Bat-

xillerat es troben en l’adreça: ecasals.cat/llengua1ba.

Es pot accedir als recursos del professor de dues mane-

res, descarregant-los a l’ordinador (fora de línia) o directament al web (en línia).

Per accedir-hi fora de línia, clica l’opció DVD Professor descarregable. Es descarregarà un arxiu comprimit en

format zip al teu ordinador. Un cop descomprimit, pots accedir a tots els recursos sense necessitat de tornar-te a

connectar a Internet. Pots copiar tots els recursos en un DVD de dades si ho creus convenient.

Els recursos en línia estan integrats en la Proposta didàctica en format digital, tal com es descriu en l’apartat se-

güent

29

PROGRAMACIONS

2.4 Continguts i criteris d’avaluació

Continguts

Dimensió comprensió lectora

◗ Comprensió de textos expositius escrits i audiovisuals de l’àmbit acadèmic.

◗ Comprensió de textos escrits i audiovisuals procedents dels mitjans de comunicació social: gèneres informatius

i d’opinió i publicitat.

◗ Procediments per a l’obtenció, tractament i avaluació de la informació procedent de fonts impreses i digitals.

Dimensió expressió escrita i audiovisual

◗ Textos escrits i multimèdia.

-Àmbits. Mitjans de comunicació: gèneres informatius i d’opinió, i publicitat.

-Tipus. Expositius escrits i audiovisuals de l’àmbit acadèmic.

◗ Escriptura com a procés: planificació, textualització i revisió.

Dimensió comunicació oral

◗ La comunicació oral planificada en l’àmbit acadèmic i en els mitjans de comunicació social, en textos tant

expositius com argumentatius. El seu procés i la situació comunicativa.

◗ Estratègies de producció de textos orals planificats.

Dimensió literària

◗ Identificació cronològica dels autors i de les obres més representatius de la literatura catalana de l’edat mitjana

fins al segle XIX. Línies del temps.

◗ Anàlisi i interpretació crítica de fragments o obres completes significatives des de l’edat mitjana fins al segle XIX

inclòs.

◗ Planificació i elaboració de treballs acadèmics escrits o presentacions sobre la literatura des de l’edat mitjana fins

al segle XIX inclòs.

Dimensió plurilingüe i intercultural

◗ Coneixement i explicació de la pluralitat lingüística d’Europa. Els seus orígens històrics.

◗ Reconeixement i explicació de les varietats geogràfiques i funcionals de la llengua.

Dimensió de recerca i tractament de la informació

◗ Identificació, localització i contrast de la informació amb rigor i amb criteris de credibilitat.

◗ Ús de les TAC per a l’elaboració i la comunicació del coneixement.

34

Competències bàsiques de l’àmbit lingüístic i competències clau.

Unitat 1

1

Comunicativa / Comunicació oral

Actitudinal

Competència 7

Actitudinal 3

CC6

CC8

CC23

2

Comunicativa / Comunicació oral

Actitudinal

Competència 7

Actitudinal 3

CC6

CC8

CC23

3

Comunicativa / Comunicació oral

Actitudinal

Competència 7

Actitudinal 3

CC6

CC8

CC23

CM: Reflexionar sobre la vida i la

mort de les llengües.

4

Comunicativa / Comunicació oral

Actitudinal

Competència 7

Actitudinal 3 CC6

CC8

CC23

CP: Argumentar críticament

quina vitalitat té el català

actualment.

CM: Reflexionar sobre la vida i la

mort de les llengües.

5

Comunicativa / Comunicació oral

Actitudinal

Competència 7

Actitudinal 3

CC6

CC8

CC23

CM: Reflexionar sobre la realitat

social.

6

Comunicativa / Comunicació oral

Actitudinal

Competència 8

Competència 9

Actitudinal 3

CC8

CC16

CC19

CC23

CD: Enregistrar una entrevista

usant mitjans audiovisuals.

CP: Planificar i realitzar una

entrevista a companys de

classe.

1

Comunicativa / Comprensió

lectora

Comunicativa / expressió escrita

Actitudinal

Competència 1

Competència 2

Competència 4

Competència 5

Competència 6

Actitudinal 3

CC1

CC2

CC19

CC22

CM: Reflexionar sobre la riquesa

de la llengua.

CP: Reconèixer en un mateix l’ús

adequat o no de la llengua.

2

Comunicativa / Comprensió

lectora

Actitudinal

Competència 2

Actitudinal 3 CC21

3

Comunicativa / Comprensió

lectora

Actitudinal

Competència 2

Actitudinal 3

4

Comunicativa / Comprensió

lectora

Actitudinal

Competència 2

Actitudinal 3 CC21

5

Comunicativa / Comprensió

lectora

Actitudinal

Competència 2

Actitudinal 3 CC22

6

Comunicativa / expressió escrita

Comunicativa / comunicació oral

Actitudinal

Competència 4

Competència 5

Competència 6

Competència 7

Actitudinals 3

CC4

CC5

CC6

CC23

7

Comunicativa / Comprensió

lectora

Actitudinal

Competència 2

Actitudinal 3 CC21

36

2 Els recursos digitals

Llibre imprès

de l’alumne

Llibre digital de

l’alumne

Competència

digital

Contingut clau

«Què es perd quan es perd una llengua?»,

entrevista a Carme Junyent

Descripció: Entrevista a una lingüista de la

Universitat de Barcelona sobre la substitució

lingüística.

Finalitat: Analitzar formalment la tipologia de

l’entrevista. Introduir el tema de la varietat

lingüística.

Pàgina 4 Comunicació oral

El domini lingüístic del català

Descripció: Exposició sobre els trets bàsics del

domini lingüístic del català (nombre de parlants,

extensió territorial, oficialitat...).

Finalitat: Ampliar els continguts de la unitat.

Treballar la compresió oral.

Pàgina 6 La llengua

catalana

Atles lingüístic del domini català

Descripció: Web amb mapes de la distribució

territorial de diverses solucions dialectals per

designar un mateix concepte.

Finalitat: Exemplificar la diversitat dialectal del

domini lingüístic del català.

Pàgina 7 Les varietats de

la llengua

Caçadors de paraules, «Especial lectura»

Descripció: El presentador del programa

«Caçadors de paraules» visita la Fatarella i una

escola de la Catalunya Nord.

Finalitat: Identificar trets dialectals en les parles

que s’usen en el programa. Reflexionar sobre

l’ús i la vitalitat de la llengua a la Catalunya Nord.

Pàgina 8 Les varietats de

la llengua

Català central

Descripció: Fragment d’un Telenotícies.

Finalitat: Mostrar els trets dialectals del català

central.

Pàgina 9 Les varietats de

la llengua

Rossellònes

Descripció: Fragment d’un reportatge sobre una

escola de la Catalunya Nord.

Finalitat: Mostrar els trets dialectals del

rossellonès.

Pàgina 9 Les varietats de

la llengua

Balear

Descripció: Fragment d’un reportatge sobre

oficis tradicionals.

Finalitat: Mostrar els trets dialectals del balear.

Pàgina 10 Les varietats de

la llengua

Alguerès

Descripció: Fragment d’un noticiari.

Finalitat: Mostrar els trets dialectals de

l’alguerès.

Pàgina 10 Les varietats de

la llengua

Descripció: Web de la cantant algueresa Franca

Masu.

Finalitat: Mostrar els trets dialectals de

l’alguerès. Exemplificar la vitalitat de la llengua

catalana a l’Alguer.

Pàgina 10 Les varietats de

la llengua

Nord-occidental

Descripció: Fragment d’un noticiari.

Finalitat: Mostrar els trets dialectals del nord-

occidental.

Pàgina 11 Les varietats de

la llengua

Valencià

Descripció: Reportatge sobre la festa del Nadal.

Finalitat: Mostrar els trets dialectals del valencià.

Pàgina 11 Les varietats de

la llengua

Page 16: PROPOSTA DIDÀCTICA - data.ecasals.netdata.ecasals.net/pdf/24/9788421849767_L33_24.pdf · les habilitats que permeten distingir i utilitzar diferents tipus de textos, cercar, recopilar

16

PRESENTACIÓ

La Proposta didàctica en format digital

El professor registrat i validat a ecasals.cat pot accedir a la Proposta didàctica integrada amb el llibre de l’alumne

en la seva versió digital eCasals.

Té els avantatges següents:

El llibre de l’alumne navegable i projectable amb tots

els recursos digitals es troba en el context de cada

pàgina.

La Proposta didàctica en PDF associada a cada unitat.

Totes les activitats del llibre de l’alumne i de la Propos-

ta didàctica (avaluació, ampliació, reforç...) en format

web. El solucionari integrat en cada activitat.

Hi pots començar a navegar directament a ecasals.cat/llengua1ba.

Page 17: PROPOSTA DIDÀCTICA - data.ecasals.netdata.ecasals.net/pdf/24/9788421849767_L33_24.pdf · les habilitats que permeten distingir i utilitzar diferents tipus de textos, cercar, recopilar

17

Material per al professo

L’entorn digital del professor

Si els alumnes disposen de llicències de llibre digital eCasals, el professor té, a més, les funcionalitats següents en

el seu entorn digital:

� Grups d’alumnes. Per a cada llibre digital, el professor pot crear els seus grups, tants com necessiti.

� Tasques. El professor pot assignar activitats a un grup d’alumnes indicant la data límit de lliurament. Pot selecci-

onar qualsevol de les activitats del llibre de l’alumne i de la Proposta didàctica.

� Qualificacions. Cada grup d’alumnes disposa d’una llista de qualificacions diferenciada segons les tasques que

hagi fet.

� Mur del grup. Cada grup d’alumnes disposa d’un espai de comunicació professor-alumnes en què també es pot

publicar material digital (enllaços, imatges, vídeos).

� Creació d’activitats. El professor pot crear activitats de manera fàcil i intuïtiva en les tipologies següents: test,

vertader/fals, relacionar, agrupar, ordenar, arrossegar paraules, resposta oberta.

� Carpeta del professor. El professor disposa d’un espai en línia per penjar i compartir els seus propis recursos i

organitzar-los per carpetes segons el seu criteri.

Nota: les funcionalitats poden variar segons el dispositiu i la capacitat de connexió a Internet.

Page 18: PROPOSTA DIDÀCTICA - data.ecasals.netdata.ecasals.net/pdf/24/9788421849767_L33_24.pdf · les habilitats que permeten distingir i utilitzar diferents tipus de textos, cercar, recopilar
Page 19: PROPOSTA DIDÀCTICA - data.ecasals.netdata.ecasals.net/pdf/24/9788421849767_L33_24.pdf · les habilitats que permeten distingir i utilitzar diferents tipus de textos, cercar, recopilar

2 PROGRAMACIONS

2.1 Competències bàsiques de l’àmbit

lingüístic

2.2 Competències clau

2.3 Objectius de la matèria

2.4 Continguts i criteris d’avaluació

2.5 Programació trimestral

Page 20: PROPOSTA DIDÀCTICA - data.ecasals.netdata.ecasals.net/pdf/24/9788421849767_L33_24.pdf · les habilitats que permeten distingir i utilitzar diferents tipus de textos, cercar, recopilar

20

PROGRAMACIONS

2.1 Competències bàsiques de l’àmbit lingüístic

DIMENSIÓ: COMPRENSIÓ LECTORA

Competència 1. Obtenir informació, interpretar i valorar el contingut de textos escrits de la vida quotidiana, dels

mitjans de comunicació i acadèmics per comprendre’ls.

Competència 2. Reconèixer el tipus de text, l’estructura i el seu format, i interpretar-ne els trets lèxics i morfosintàctics

per comprendre’l.

Competència 3. Desenvolupar estratègies de cerca i gestió de la informació per adquirir coneixement.

DIMENSIÓ: EXPRESSIÓ ESCRITA

Competència 4. Planifi car l’escrit d’acord amb la situació comunicativa (receptor/a, intenció) i a partir de la

generació d’idees i la seva organització.

Competència 5. Escriure textos de tipologia diversa i en diferents formats i suports amb adequació, coherència i

correcció lingüística.

Competència 6. Revisar i corregir el text per millorar-lo, i tenir cura de la seva presentació formal.

DIMENSIÓ: COMUNICACIÓ ORAL

Competència 7. Obtenir informació, interpretar i valorar textos orals de la vida quotidiana dels mitjans de

comunicació i acadèmics, incloent-hi els elements prosòdics i no verbals.

Competència 8. Produir textos orals de tipologia diversa amb adequació, coherència, cohesió i correcció lingüística,

emprant-ne els elements prosòdics i no verbals pertinents.

Competència 9. Emprar estratègies d’interacció oral d’acord amb la situació comunicativa per iniciar, mantenir i

acabar el discurs.

DIMENSIÓ: LITERÀRIA

Competència 10. Llegir obres i conèixer els autors/es i els períodes més signifi catius de la literatura catalana,

castellana i universal.

Competència 11. Expressar, oralment o per escrit, opinions raonades sobre obres literàries, tot identifi cant gèneres,

i interpretant i valorant els recursos literaris dels textos.

Competència 12. Escriure textos literaris per expressar realitats, fi ccions i sentiments.

DIMENSIÓ: ACTITUDINAL I PLURILINGÜE

Actitud 1. Adquirir l’hàbit de la lectura com un mitjà per accedir a la informació i al coneixement, i per al gaudi

personal; i valorar l’escriptura com un mitjà per estructurar el pensament i comunicar-se amb els altres.

Actitud 2. Implicar-se activament i refl exiva en interaccions orals amb una actitud dialogant i d’escolta.

Actitud 3. Manifestar una actitud de respecte i valoració positiva de la diversitat lingüística de l’entorn pròxim i

d’arreu.

Page 21: PROPOSTA DIDÀCTICA - data.ecasals.netdata.ecasals.net/pdf/24/9788421849767_L33_24.pdf · les habilitats que permeten distingir i utilitzar diferents tipus de textos, cercar, recopilar

21

PROGRAMACIONS

2.2 Competències clau

CC Competència comunicativa

CI Competència en gestió i tractament de la informació

CD Competència digital

CR Competència en recerca

CP Competència personal i interpersonal

CM Competència en el coneixement i interacció amb el món

Competència comunicativa

La competència comunicativa es fonamenta en l’ús de les llegües en contextos comunicatius diversos. Aquesta

competència suposa mobilitzar els recursos lingüístics orals i escrits per poder-los aplicar a les diverses

circumstàncies acadèmiques i socials i constitueix una competència imprescindible per aprendre, per relacionar-

se i per interactuar amb el món. És una competència de totes i cadascuna de les matèries del batxillerat, ja que

totes les disciplines utilitzen necessàriament l’expressió oral i escrita com a instrument per comunicar la informació i

per transformar aquesta informació en coneixements cada cop més complexos. Aquesta competència suposa que

al fi nal del batxillerat l’alumnat sap relacionar-se amb els altres en català i castellà –i almenys també en una llengua

estrangera– oralment, per escrit i també a través de l’ús dels llenguatges audiovisuals, tot fent servir, quan calgui,

la comunicació no verbal i les tecnologies de la informació i la comunicació.

Posseir la competència comunicativa signifi ca ser capaç de mobilitzar totes les capacitats d’expressió quan cal en

els diversos con textos acadèmics i socials. En algunes circumstàncies caldrà expressar fets, conceptes, idees i

pensaments i, en d’altres, convindrà expressar correctament emocions i sentiments. La competència comunicativa

implica també una actitud d’estima de la creativitat implícita en l’expressió d’idees, experiències o sentiments.

La competència comunicativa, a més, afavoreix i participa en el desenvolupament de les altres competències

generals com la personal i interpersonal, la competència en el coneixement i interacció amb el món i la competència

en la gestió i el tractament de la informació, atès que amb la comunicació es relacionen les accions de cercar i

gestionar la informació, treballar cooperativament, interpretar la realitat, habitar el món i conviure-hi i desenvolupar

el pensament i identitat propis.

Per bé que hi ha diversos llenguatges (plàstics, musicals, corporals, etc.), tots els aprenentatges precisen, en un

grau o en un altre, de la comunicació oral i escrita. Totes les matèries del currículum sense excepcions utilitzen

l’expressió oral i escrita com a instrument de comunicació i com a mitjà imprescindible per a la descripció,

l’explicació, la justifi cació, la interpretació i l’argumentació dels coneixements específi cs de cada disciplina. L a

llengua també resulta imprescindible per a l’organització i autoregulació del propi pensament com per a la gestió

de les pròpies emocions i conducta.

La competència comunicativa possibilita el diàleg i la interacció adequada amb d’altres persones i facilita

l’aproximació a d’altres cultures. És un instrument essencial per compartir el coneixement i per desenvolupar les

diverses activitats d’aprenentatge, en les quals té un paper fonamental l’expressió oral. A través de l’estudi de

cada disciplina cal aprendre a parlar, escoltar, exposar i dialogar sobre la base del contingut específi c de cada

aprenentatge. El diàleg és un bon recurs per iniciar els temes, per compartir els coneixements i per discutir i

contrastar opinions de manera efi cient en el treball en grup.

Aprendre a comunicar abasta l’ús dels registres lingüístics i també dels llenguatges audiovisuals i els mitjans

de comunicació, tant des de la vessant de proporcionar eines a l’alumnat per descodifi car-los, com de disposar

d’eines per comunicar de forma creativa i personal els resultats d’una recerca o problema plantejat en el context de

qualsevol matèria del batxillerat, incloent-hi el treball de recerca. Implica també una formació en cultura audiovisual

que permeti que l’alumnat complementi la comunicació lingüística amb altres estratègies comunicatives no

lingüístiques, que requereixin la mobilització de les principals tècniques, recursos i convencions dels diferents

llenguatges artístics en la seva vessant comunicativa i d’expressió d’idees, experiències i sentiments.