guia didàctica del power point s'albufera
TRANSCRIPT
GUIA DIDÀCTICA:
Power Point
S’Albufera
Dades d’identificació:
Títol del material: S’Albufera
Any de realització: 2012
Autors: Joan Miquel Blanco Sorell, Tomeu Caldentey Julià, Verónica Cano
Riera, Gabriel Font Salom, Jaume Llabrés Flexas, Claudio Augusto Llahyah
Salinas, Cristina López Vera.
Llengua: Català
Destinataris: 2n i 3r cicle de Primària.
Objectius d’aprenentatge:
Objectius de l’àrea de Coneixement del Medi aplicats:
• Reconèixer i classificar amb criteris elementals els animals i plantes més
rellevants de les Illes Balears, així com altres espècies conegudes per la
informació obtinguda a través de diversos mitjans.
• Identificar els principals elements de l'entorn natural, social i cultural de la
nostra comunitat, analitzar-ne l’organització i les característiques.
• Analitzar algunes manifestacions de la intervenció humana en el medi.
• Reconèixer en el medi natural, social i cultural canvis i transformacions
relacionats amb el pas del temps i indagar i analitzar algunes relacions de
simultaneïtat i successió
• Utilitzar la lectura i les tecnologies de la informació i la comunicació.
Continguts d’aprenentatge:
Continguts de l’àrea de Coneixement del Medi aplicats:
• Ús de les tecnologies de la informació i la comunicació i de fonts
documentals i audiovisuals per a la recerca d’informació, valorant els
continguts obtinguts.
• Valoració de la diversitat cultural com una font d’enriquiment personal i
social.
• Classificació dels animals a través del reconeixement i de la identificació de
les seves característiques bàsiques (aus, mamífers, rèptils, peixos, amfibis) i
diferenciació entre animals vertebrats i invertebrats.
• Observació i reconeixement de plantes, identificant-ne les característiques
principals i classificant-les segons les diferències i similituds: herbes, arbusts
i arbres.
• Descoberta del paisatge: identificació i localització de formes de relleu i
d’accidents geogràfics.
• Establiments de relacions entre els ecosistemes, valorant els factors de
deteriorament i altres que contribueixen a la seva regeneració.
• Observació i descripció de diferents tipus de paisatge.
Conceptes, procediments i habilitats que es treballen.
Mitjançant la PDI amb l’ús de power point i documents word, a més de l’ajuda
de suports visuals com vídeos i fotos; s’exposaran els continguts de S’Albufera
perquè l’alumne pugui conèixer el seu entorn més immediat.
Es treballen les habilitats perceptives: visuals, auditiva i tàctil que ajudaran al
desenvolupament de la integració sensorial.
Presentació del material.
• BREU DESCRIPCIÓ DEL MATERIAL: aquesta presentació audiovisual està
dividida en una part de teoria, que es veurà abans de realitzar l’excursió, i
una part que consta d’una sèrie d’activitats que els alumnes hauran de
resoldre després de fer l’excursió.
• APORTACIONS DIDÀCTIQUES: desenvolupament de les CCBB, treball
cooperatiu, responsabilitat individual i construcció del propi coneixement.
• FUNCIONALITAT: mitjançant aquesta presentació pretenem que els
alumnes aprenguin la teoria d’una forma més interactiva i així apropar-los a
l’ús de les noves tecnologies.
• APRENENTATGES QUE DESENVOLUPEM: podrem conèixer la fauna i la
flora d’un entorn tan proper com és l’Albufera, un lloc ideal per conèixer
aquests aspectes ja que es tracta del Parc Natural més gran de l’illa.
Descripció detallada del material:
a) Introducció:
Abans de dur a terme l’excursió al Parc Municipal de s’Albufera mostrarem als
alumnes mitjançant una presentació audiovisual amb els aspectes teòrics més
rellevants de s’Albufera.
En aquesta petita introducció s’explica el concepte d’Albufera i que l’albufera
d’Alcúdia és la zona humida més important de Mallorca.
b) Localització:
L’Albufera es troba a 6km d’Alcúdia, anant amb direcció a Ca’n Picafort.
c) Orígens de s’Albufera:
S’Albufera és un dels principals accidents geomorfològics de Mallorca, i la seva
formació és conseqüència dels processos geològics que han format l’illa.
d) Fauna:
Farem una classificació dels animals i els dividirem segons les seves
característiques bàsiques en: aus, mamífers, peixos, amfibis i rèptils i insectes.
Si cliquem sobre qualsevol d’aquests grups, se’ns presentaran directament els
animals que hi pertanyen, i per veure les característiques de cada animal,
haurem de clicar sobre aquest.
e) Flora:
En aquest cas, no hi ha separació per grups, es presenten tots els tipus de
flora. Cada alumne haurà de clicar sobre la planta que vulgui per poder veure
les seves característiques.
f) Activitats:
Aquest apartat recorda les activitats que vàrem realitzar durant la visita com per
exemple:
1. El nostre recorregut: recorda que durant la sortida vàrem anar marcant amb
una línia de color tot el recorregut que vam realitzar. A més, vàrem marcar el
punt d’inici i el punt final de l’excursió amb un cercle.
2. Donem de menjar als animals: a l’excursió vam donar de menjar a alguns
animals de s’Albufera. Per això vam portar de casa alguns aliments.
3. Dibuixem s’Albufera!: mentre descansàvem una mica vàrem fer un dibuix.
Podíem dibuixar el que volíem però amb la condició que tingués relació amb
s’Albufera.
g) Repassem!
Aquest apartat consta d’una sèrie d’activitats (què és una albufera?, els animals
de l’Albufera, orígens, fauna, flora, mots encreuats de l’Albufera) proposades
per que els alumnes realitzin després de realitzar la sortida. Estan fetes amb
l’eina Educaplay, per tant els alumnes les hauran de resoldre fent ús de les
TIC.
Esquema o mapa del material:
Orientacions per a la utilització didàctica del material:
Per utilitzar correctament aquest programa principalment, una vegada introduït
el pendrive amb tota la informació i instal·lat el software necessari per la PDI,
és suficient encendre el projector. Aquest projector ens permet visualitzar a la
pissarra digital tot el que tenim a la pantalla de l’ordenador, a més de poder fer
les senyalitzacions i anotacions pertinents.
• ASPECTES TECNOLÒGICS: presentació audiovisual, pantalla digital,
ordinador per realitzar les activitats proposades per després de l’excursió.
• ASPECTES DIDÀCTICS: conèixer els orígens i la localització del Parc
Natural de s’Albufera i conèixer la fauna i la flora pròpia de la zona humida
més important de la nostra illa.
• ASPECTES ORGANITZATIUS: en primer lloc, la mestra explicaria les
característiques principals que trobem a s’Albufera i llavors, mitjançant la
pissarra digital, projectaria la presentació audiovisual sobre s’Albufera, on el
personatge principal, el Corb Marí, els aniria explicant tot tipus d’aspectes
sobre aquesta zona humida. Després d’haver après tots aquests continguts
teòrics es duria a terme la sortida, i un cop acabada es donarien els darrers
punts de la presentació que són els apartats d’activitats i repassem.
En relació a tres moments: abans, durant i després de la utilització del
material.
- Abans: introducció vocal explicada pel professor dels continguts que seran
impartits.
- Durant: Presentació dels continguts mitjançant la PDI i el suport del mestre.
- Després: Publicació dels continguts ensenyats en la PDI en el Bloc del centre
escolar per tal de poder ser revisats i visualitzats per qualsevol familiar.
Materials complementaris:
No hi ha més materials complementaris als indicats.