observem el pas del temps gonzàlez urv-figuerola del camp

18
Mar González Sanz Febrer-Abril 2014 Curs 2013-2014

Upload: home

Post on 22-Jul-2015

221 views

Category:

Education


3 download

TRANSCRIPT

Mar González Sanz

Febrer-Abril 2014

Curs 2013-2014

CONTEXT

• Escola: Mare de Déu de l’Esperança a Figuerola del Camp

(ZER La Parellada a l’Alt Camp)

• Al curs 2013-14 l’escola tenia 42 alumnes. Nens Nenes Total

1r 4 2 6

2n 1 0 1

7

3r 4 5 9

4t 3 2 5

14

5è 1 4 5

6è 2 2 4

9

15 15 30

Inicial

Mitjà

EDUCACIÓ PRIMÀRIACICLE CURS

Total alumnat a Primària

Superior

Nens Nenes Total

P3 3 0 3

P4 1 4 5

P5 1 3 4

Total alumnat a Infantil 5 7 12

EDUCACIÓ INFANTILCURS

UNITAT DIDÀCTICA: Observem el pas del temps!

• Currículum: “Canvis i continuïtats en el temps” dins el bloc d’Història a l’Àrea de

Coneixement del medi natural, social i cultural.

• Cicle Mitjà (Aula multigrau: 3r i 4t curs junts).

• Seqüenciació de la UD : 4 sessions de medi (6h), 1 sessió de llengua (1h) i 2 sessions de plàstica (3h).

– Sessió 1: El temps passa. La mesura del temps.

– Sessió 2: El pas del temps en les persones.

– Sessió 3: El pas del temps a les localitats (a i b).

– Sessió 4: Construcció de la clepsidra (Plàstica).

– Sessió 5: Construcció del mural utilitzant la refotografia (Plàstica).

OBJECTIUS DE LA SESSIÓ

• Reconèixer i comprendre els canvis i continuïtats al seu entorn proper (natura i poble) i aplicar aquests coneixements en la interpretació del present, la comprensió del passat i en la construcció del futur.

• Ubicar la pròpia història i la del seu context immediat en el temps social per tal de relacionar-ho amb el passat, present i futur.

• Utilitzar l’eina de la sortida escolar com a recurs didàctic i per establir relacions (socialització).

• Participar activament en el treball en grup, adoptant una actitud responsable, solidària, cooperativa i dialogant.

• Argumentar les pròpies opinions i contrastar-les amb les dels altres, respectant elsprincipis bàsics del funcionament democràtic.

METODOLOGIA

• Breu explicació recordatòria del què farem (grup classe).

• Formació de petits grups a criteri de la mestra (treball cohesió).

• Suport: fotografies, paper i llapis.

• Finalitzada la sortida: a classe compartirem les notes amb la resta de companys/s del grup

(explicació àvia, preguntes de l’alumnat i mestra).

• Recordatori dels següents passos: escriure una breu nota (tipologia textual) que il·lustri la

refotografia que ha fet cada grup.

Material del què partim: EL POBLE

• La mestra ha fet recerca bibliogràfica per elaborar un recull d’imatges antigues del poble i

informació relacionada.

• Ha dissenyat la ruta i l’ha fet dues vegades: una sola i l’altra amb l’àvia de l’alumne que ens

farà les explicacions el dia de la sortida.

DESENVOLUPAMENT

1.- A l’aula:

• Explicació de la sessió a l’alumnat (recordatori): què farem, perquè, com i quan.

• Ens acompanyen: l’àvia Teresa i un professor de la URV.

• Formació dels equips de treball i distribució del material.

2.- Sortida: (preparació-sortida-reflexió)

• Fem el recorregut marcat, escoltem les explicacions, anotem el que considerem interessant per

després elaborar la nota al mural.

3.- A l’aula:

• Compartim vivències (grup classe).

Comencem la

nostra ruta!

Ens organitzem

sobre el territori.

Quin grup té la

primera

fotografia?

Atenció a les

explicacions...

ho sabies això?

Apunta-ho!!!

Buscant el

següent lloc

anem cap a

la font.

Aquí no ha canviat res!!!

On estem?...a l’església...

Enquadrem bé

el lloc...segur

que és aquí?

Comprovem-ho

amb la

fotografia

antiga.

Busquem

pistes: què

identifiquem

com elements

perdurables?

I si ho mirem

des d’un altre

punt de vista?

Comprova-ho!!!

Explicacions

paral·leles...i

molta

concentració!

A veure si sabeu

cap a on hem de

mirar?

MATERIAL FINAL

REFLEXIONS FINALS

A NIVELL D’UNITAT DIDÀCTICA PROGRAMADA:

• Proposar-se un/dos objectius màxims per sessió.

• Incorporar la metodologia cooperativa en les dinàmiques quotidianes de treball dins l’aula.

• Experiència molt positiva i enriquidora per conèixer el nostre entorn social immediat i, de

retruc, una part de la nostra pròpia història individual.

A NIVELL VIVENCIAL:

• És fonamental la motivació de l’alumnat i la mestra, en aquesta tasca, és agent clau.

• Repte a l’hora de que l’alumnat vegi la sortida com una “classe” que es fa fora de l’aula i no

com una “excursió” per no estar a l’escola i no treballar: Ens ho passem bé i alhora aprenem.

• Repte en mantenir l’atenció els grups que no els hi tocava fer la identificació del lloc o

fotografia.

BIBLIOGRAFIA

• Autors diversos (2006). Figuerola 1.025 anys d’història. Valls: editorial La Torratxa.

• Autors diversos (1980). Notes històriques de Figuerola. Commemoració del Mil·lenari de laprimera notícia escrita de Figuerola (980-1980). Valls: Ajuntament de Figuerola del Camp iComissió del Mil·lenari.

• Decret 142/2007, de 26 de juny, pel qual s’estableix l’ordenació dels ensenyaments del’educació primària. Departament d’Educació. Generalitat de Catalunya.

• Pàgina web ZER La Parellada: http://www.xtec.cat/centres/e3009138/• Pàgina web Escola Mare de Déu de l’Esperança de Figuerola del Camp:

http://blocs.xtec.cat/escoladefigueroladelcamp/escola/• Pàgina web Ajuntament de Figuerola del Camp: http://www.figuerola.altanet.org/

Gràcies!