les emocions

18
Didàctica, Grup 2K Anna Armengol, Elisenda Carrion, Laura Pera, Marta Reixats i Edurne Santiago Unitat de programació les EMOCIONS 1

Upload: 13montserrat

Post on 18-Jul-2015

80 views

Category:

Education


4 download

TRANSCRIPT

Didàctica, Grup 2K

Anna Armengol, Elisenda Carrion, Laura Pera, Marta

Reixats i Edurne Santiago

Unitat de programació les EMOCIONS 1

Justificació Es tracta d’un grup heterogeni, en general és un grup

juganer i amb força autonomia. Es tracta d’uns nens de cinc anys que ja han adquirit un

cert grau d’autonomia, són capaços d’alimentar-se per si mateix, d’ocupar-se de les necessitats bàsiques i fins i tot de comunicar-se coherentment amb l’adult.

També ens trobem en l’edat que comença a comprendre algunes de les normes de la societat en que viu.

Es llencen desesperadament en busca de la seva identitat perquè només a partir d’aquest punt poden ser capaços d’establir interaccions amb els demés.

Trobem necessari per tant, treballar les emocions aquestes edats, ja que així es podran entendre i comprendre millor.

Unitat de programació les EMOCIONS 2

Presentació del tema

Aquesta unitat didàctica està pensada per ser treballada en una classe de vint-i-cinc alumnes de cinc anys.

Ens plantegem treballar les emocions, concretament l’alegria, la tristesa i la por.

El tema sorgeix un dia que un nen va portar un conte que li havien regalat pel seu aniversari, “Els sentiments d’en Fèlix”. I a partir d’aquest la mestra, que els va veure molt interessats, va decidir treballar les emocions.

Unitat de programació les EMOCIONS 3

Àrees implicades

Descoberta d’un mateix i dels altres Descoberta de l’entornComunicació i llenguatge

Unitat de programació les EMOCIONS 4

Objectius didàctics

Unitat de programació les EMOCIONS 5

1. Consciència emocional: Identificació d’emocions

2. Expressió emocional3. Representació de les emocions

Continguts didàctics

Unitat de programació les EMOCIONS 6

Conceptes:1. Consciència emocional2. Identificació d’emocions3. Conte

Procediments:1. Expressió emocional2. Representació de les emocions plàsticament

Actitud:1. Respectar el torn de paraula2. Respectar als companys3. Respectar la diversitat4. Participar activament

ACTIVITATS

Unitat de programació les EMOCIONS 7

El conte d’en Fèlix

Unitat de programació les EMOCIONS 8

Les emocions de la Maria

Unitat de programació les EMOCIONS 9

Retallem cares de persones de les revistes per intentar esbrinar quina emoció senten

Unitat de programació les EMOCIONS 10

Dibuixem al company i escrivim el que sent

Unitat de programació les EMOCIONS 11

Sentim i pintem les emocions

Unitat de programació les EMOCIONS 12

Cançons:• Contradansa N.4 (Alegría)• Oh Prat, El Meu Prat (Por)• Sinfonía N.92 (Tristeza)

Què sentim?

Unitat de programació les EMOCIONS 13

Conte el Pere sense por

Conte Vegetal como sientes

Unitat de programació les EMOCIONS 15

Els grups

Grup classe Petits grups Individualment

Activitat 1 X

Activitat 2 X

Activitat 3 X

Activitat 4 X

Activitat 5 X

Activitat 6 X X

Activitat 7 X

Activitat 8 X

Unitat de programació les EMOCIONS 16

Avaluació

Unitat de programació les EMOCIONS 17

CRITERIS i INDICADORS

Sí Bastant No

Criteri 1: Saber reconèixer les emocions, mostrar coneixement de les emocions dels altres.

Indicador 1: Reconeix les emocions?

Criteri 2: Saber identificar les emocions d’un mateix.

Indicador 2: Identifica les emocions pròpies?

CRITERIS i INDICADORS

Sí Bastant No

Criteri 3: Saber expressar les pròpies emocions mitjançant la cara, els gestos, la parla.

Indicador 3: Expressa les pròpies emocions?

Criteri 4: Saber explicar les emocions en diferents llenguatges.

Indicador 4: Explica les emocions mitjançant diferents llenguatges?

Unitat de programació les EMOCIONS 18