1er batx_tectonica plaques_pel professorat_tot.pdf

8
INTRODUCCIÓ A LA TECTÒNICA DE PLAQUES Autors: Mar Valls i Jesús Godoy Objectius  Contextualitzar el tema mitjançant el plantejament d’una situació real   Identificar i exteure determinats aspectes del contingut d’ articles periodístics  Identificar i comunicar les idees prèvies sobre l a tectònica de plaques i sobre la causa de certs fenòmens geològics relacionats amb aquesta   Cercar i seleccionar notícies sobre fenòmens geològics relacionats amb la tectònica de plaques, utilitzant recursos TIC   Extreure conclusions sobre els fenòmens que s’estudien a partir de la recerca per internet   Deduïr relacions entre els fenòmens geològics i la tectònica de plaques a partir la informació recopilada, del seu anàlisi i del treball en equip    Activar els coneixements p revis sobre tectònica de plaques adquirits en els cursos anteriors   Cooperar amb els companys i companyes en la resolució de les preguntes plantejades Descripció de la proposta  Aquesta activitat s’ha disse nyat per a introduir la unitat didàctica sobre la tectònica de plaques i activar els coneixements previs adquirits en anys anteriors. Es parteix d’una sèrie de fenòmens geològics de conseqüències devastadores  (Annex I) i ubicats en diferents parts del mon, a partir dels quals es busca que l’alumn at acabi deduïnt la seva relació amb la tectònica de plaques i fins i tot explicant-ne les causes. Partir de situacions reals i rellevants socialment ajudarà també a la motivació. Com a punt de partida s’analitzen les idees prèvies dels alumnes individualment, cadascú des de casa. Això li permetrà saber on és ell en relació a un tema que ja van estudiar en cursos passats i també saber-ho el/la professor/a. També permetrà saber si hi ha hagut algun canvi al final de l’activitat i de la interacció amb els altres alumnes.  A continuació, ja a l’aula, treba llen en grups i es fa una petita investigació sobre els fenòmens estudiats per tal d’orientar  les deduccions que busquem i activar una sèrie de coneixements. En la primera part d’aquesta investigació ens interessa que els alumnes arribin a la conclusió que no es tracta de fenòmens aïllats si no recurrents i que comencin a pensar en les possibles causes. Per això treballaran amb els companys/es que tenen la mateixa noticia i faran servir les eines TIC per a fer recerques sobre fenòmens semblants ocorreguts a la mateixa zona. En una segona part, volem que arribin a deduïr la relació directe entre la tectònica de plaques i els fenòmens estudiats i que activin els coneixements previs adquirits en el curs anterior, intentant descriure les causes dels fenòmens des del punt de

Upload: marvalls

Post on 15-Oct-2015

8 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

  • 5/26/2018 1er Batx_Tectonica plaques_pel professorat_TOT.pdf

    1/8

    INTRODUCCI A LA TECTNICA DE PLAQUESAutors: Mar Valls i Jess Godoy

    Objectius

    Contextualitzar el tema mitjanant el plantejament duna situaci real

    Identificar i exteure determinats aspectes del contingut darticles periodstics

    Identificar i comunicar les idees prvies sobre la tectnica de plaques isobre la causa de certs fenmens geolgics relacionats amb aquesta

    Cercar i seleccionar notcies sobre fenmens geolgics relacionats amb latectnica de plaques, utilitzant recursos TIC

    Extreure conclusions sobre els fenmens que sestudien a partir de larecerca per internet

    Dedur relacions entre els fenmens geolgics i la tectnica de plaques a

    partir la informaci recopilada, del seu anlisi i del treball en equip Activar els coneixements previs sobre tectnica de plaques adquirits en els

    cursos anteriors

    Cooperar amb els companys i companyes en la resoluci de les preguntesplantejades

    Descripci de la proposta

    Aquesta activitat sha dissenyat per a introduir la unitat didctica sobre la tectnicade plaques i activar els coneixements previs adquirits en anys anteriors. Es parteixduna srie de fenmens geolgics de conseqncies devastadores(Annex I) iubicats en diferents parts del mon, a partir dels quals es busca que lalumnat acabidedunt la seva relaci amb la tectnica de plaques i fins i tot explicant-ne lescauses. Partir de situacions reals i rellevants socialment ajudar tamb a lamotivaci.

    Com a punt de partida sanalitzen les idees prvies dels alumnes individualment,cadasc des de casa. Aix li permetr saber on s ell en relaci a un tema que javan estudiar en cursos passats i tamb saber-ho el/la professor/a. Tamb permetrsaber si hi ha hagut algun canvi al final de lactivitat i de la interacci amb els altresalumnes.

    A continuaci, ja a laula, treballen en grupsi es fa una petita investigaci sobre elsfenmens estudiats per tal dorientarles deduccions que busquem i activar unasrie de coneixements.

    En la primera part daquesta investigaci ens interessa que els alumnes arribin a laconclusi que no es tracta de fenmens allats si no recurrents i que comencin apensar en les possibles causes. Per aix treballaran amb els companys/es quetenen la mateixa noticia i faran servir les eines TIC per a fer recerques sobrefenmens semblants ocorreguts a la mateixa zona.

    En una segona part, volem que arribin a dedur la relaci directe entre la tectnica

    de plaques i els fenmens estudiats i que activin els coneixements previs adquiritsen el curs anterior, intentant descriure les causes dels fenmens des del punt de

  • 5/26/2018 1er Batx_Tectonica plaques_pel professorat_TOT.pdf

    2/8

    vista de la tectnica de plaques. Per aix treballaran amb grups que tinguinnotcies de fenmens daltres parts del planetai tindran lajut dun mapa amb elslmits de les plaques tectniques.

    Recursos emprats

    Material de treball per lalumnat(Fitxes 1 i 2), eines TIC (ordenadors amb conexia internet), mapa de lmits de les plaques tectniques (adjunt a la fitxa per alalumnat) i notcies dels fenmens (Annex I).

    Continguts, competncies i processos que es treballen de forma destacada

    Continguts curriculars:

    Descripci de la teoria de la tectnica de plaques: representaci dels lmitsentre plaques i dels fenmens geolgics associats. Comprensi delsdiferents models de convecci en el mantell.

    Explicaci de la distribuci mundial de volcans i terratrmols.

    Identificaci de plaques litosfriques: moviments, lmits i conseqncies

    Competncies: Generals (Competncia comunicativa,Competncia digital,competncia personal i interpersonal, Competncia en el coneixement i interacciamb el mn: explicar els fets observats) i especfiques de la matria Cincies de laTerra i del MA (competncia en la comprensi i capacitat d'actuar sobre el mn)

    Avaluaci

    Es far servir la segent rbrica per avaluar lactivitat.

    Criterisdavaluaci

    Indicadors dexcellncia Qualificacimxima

    Qualificaciobtinguda

    Activitat 1

    Reconeixement deles parts del textrelacionades amb lageologia

    -sidentifiquen les partsadequades-sen proposen de noves si nonhi ha

    1

    Resposta a lespreguntes sobre lesidees prvies

    -sn clares i concretes-responen a les preguntesformulades-expressen les creences delalumne

    1

    Activitat 2A

    Anlisi comparatiude lactivitat 1

    -participaci activa i ordenada alactivitat en grups

    2

    Recerca a internet -Utilitzaci dalguna de lessegents paraules clau:terratrmol, fort, sisme, nom dun

    diari, data o any

    1

  • 5/26/2018 1er Batx_Tectonica plaques_pel professorat_TOT.pdf

    3/8

    -obt 3 notcies de fenmenssemblants al estudiat 1

    Activitat 2B

    Comparaci entrecasos semblants

    -Participa activament iordenadament en la discussi

    2

    Explicaci delfenmen

    -Les explicacions contenenaquests termes (o elscorresponents sinnims):Tectnica de plaques, plaquestectniques, lmit de placaconstructiu (o divergent), lmitdestructiu (convergent), lmit defalla transformant, corrents deconvecci, mantell, subducci,vulcans,

    2

    Alumnat a qui sadrea

    1er de Batxillerat.

    Documents per lalumnat

    Fitxa 1 i Fitxa 2

    Annex I. Noticies

  • 5/26/2018 1er Batx_Tectonica plaques_pel professorat_TOT.pdf

    4/8

  • 5/26/2018 1er Batx_Tectonica plaques_pel professorat_TOT.pdf

    5/8

  • 5/26/2018 1er Batx_Tectonica plaques_pel professorat_TOT.pdf

    6/8

  • 5/26/2018 1er Batx_Tectonica plaques_pel professorat_TOT.pdf

    7/8

  • 5/26/2018 1er Batx_Tectonica plaques_pel professorat_TOT.pdf

    8/8

    AMB EPICENTRE AL MAR

    Un terratrmol de 6,7 graus sacseja la costa central del

    Per

    El sisme ha deixat 83 persones ferides, dues d'elles de gravetat, i ha

    provocat seriosos danys en 35 vivendes de tova

    Dijous, 3 de novembre del 2011 - 12:04h.

    EFE / Lima

    Afectats pel terratrmol comencen aarreglar els desperfectes que ha deixatel fort sisme. APUn fort sismede 6,7 grausdemagnitud en l'escala de Richterhasacsejat la costa centraldel Per i hadeixat 83 persones ferides, dues d'ellesde gravetat, i ha provocat seriososdanys en 35 vivendes de tova a laregi Ica, segons les ltimes dadesoficials.

    Una nota del Ministeri de Salut hainformat que fins divendres a la nit desenes de ferits han estat atesos als hospitalsd'Ica, Palpa, Ocucaje i Chincha.

    L'informe ha precisat que dues germanes, una nena i una adolescent, han patitfractures de fmur i maluc, desprs que una paret de casa seva els caigus a sobre, iseguiran internades sota observaci mdica.

    La Defensa Civil ha informat, per la seva part, que una vivenda s'ha ensorrat aPalpa, tres a Parcona, 12 a Ica, 18 a La Tinguiai una a Imperial.

    Afegeix que al sisme l'han seguit diverses rpliquesi que una d'elles ha registrat unaintensitat de 6 graus de magnitud en l'escala de Richter.

    El president del Per, Ollanta Humala, que es troba de viatge al Paraguai, ha

    demanat als seus compatriotes que mantinguin la calma i ha assegurat que si esprodueix una situaci molt greu tornar al pas.

    El terratrmol va tenir l'epicentreal mar, a uns 117 quilmetres al sud-oest de la ciutatcostanera d'Ica i a una profunditat de 30 quilmetres.

    Els habitants d'Ica han explicat que desprs del moviment ssmic es va tallar l'energiaelctrica durant un breu perode de temps i les lnies telefniques es van collapsar ales ciutats costaneres del sud del pas, inclosa Lima.

    El 2007 la regi d'Ica es va veure afectada per un terratrmol de 7,9 graus demagnitud que va devastar la ciutat i va causar ms de 500 morts.

    http://estaticos.elperiodico.com/resources/jpg/4/1/1319880732714.jpghttp://estaticos.elperiodico.com/resources/jpg/4/1/1319880732714.jpg