webquest jornada

24
“L’esport, ha de ser violent?”

Upload: riuiserra

Post on 18-Jul-2015

334 views

Category:

Technology


2 download

TRANSCRIPT

“L’esport, ha de ser violent?”

Una mica d’història

La nostra ZER està formada pels CEIPs d’Aldover, Benifallet i Paüls.

BenifalletPaüls

Aldover

Una mica d’història

Fa 2 cursos que hem començat el Programa d’Innovació en TIC i pel qual es va fer una dotació de càmeres web als centres.

Aquest projecte està basat en el treball en grups i col.laboratiu, tant a nivell d’alumnes com de mestresutilitzant les TIC a les diferents àrees.

WebQuest “L’esport, ha de ser violent ?”

T@C i Educació Física

Presentació

Justificació

Què és una WebQuest?

Unitat didàctica

Organització dels grups i docents

Activitats alumnat

Conclusions

Resum visual

Justificació

Activitat col·laborativa realitzada a la ZER Riu i Serra, a l’àrea d’Educació Física amb l’alumnat de cicle superior.

Aquesta activitat fomenta els valors i les actituds de respecte i cooperació a l’esport.

Fomenta el treball cooperatiu dins del centre i entre els centres de la ZER.

Què és una WebQuest?

Cerca guiada d’informació basada en recursos d’Internet (i/o d’altres).

Treball col·laboratiu.

Relació amb les àrees curriculars.

Implica comprensió, anàlisi, síntesi, transformació, de la informació.

(Bernie Dodge)

Títol: “L’esport, ha de ser violent?” (Autor: Sebastià Capella)Tipologia: WebQuest [ http://www.webquestcat.org/~webquest/valors ] Àrea curricular: Educació FísicaNivell Educatiu: Primària (CS)Descripció: cerca guiada d’informació fent servir les TIC per treballar els valors en l’esport. Temporalització: del 05/02/07 al 29/03/07 (2 sessions setmanals)

Objectius d’àrea Continguts curriculars Objectius TIC Recursos/Materials TIC

Accedir al comportament social que faciliti el creixement individual mitjançant la participació solidària, la responsabilitat i el respecte a les altres persones i, especialment, la utilització de les relacions de cooperació indispensables en una activitat col·lectiva.

Identificar l’esport com un element sociocultural.

Fets, conceptes i sistemes: L’esport com a element

cultural.

Pautes i normes de diferents esports.

Actituds, valors i normes: Iniciativa en l’acció.

Esforç per vèncer les dificultats superables.

Acceptació i respecte a la diversitat d’opinió.

Responsabilitat envers les normes.

Resoldre una WebQuest. Fer una presentació de

diapositives. Treure i enumerar

conclusions a partir de la recerca, selecció i anàlisi de documentació electrònica.

Fer servir Internet per enviar i rebre missatges.

Adquirir la terminologia adequada a les TIC.

Utilitzar les TIC de manera ergonòmica i segura.

Treballar la cooperació

L’ordinador. Internet. La WebQuest. Processador de

textos. Programa de

presentació de diapositives.

Correu electrònic. (Skype) Programa

de comunicació. Càmeres web. Auriculars

multimèdia.

Unitat didàctica

Relació amb altres àrees: llengua catalana, plàstica, anglès

Eixos Transversals: educació moral i cívica, treball cooperatiu.

Organització dels grupsALDOVER BENIFALLET PAÜLS

GRUP A

- Sandra – [email protected]

- Maria – [email protected]

- Daisy – [email protected]

- Nerea – [email protected]

- Àxel – [email protected]

- Ferran – [email protected]

- Aleix – [email protected]

GRUP B- Erik –

[email protected] Nicolae –

[email protected]

- Ariadna – [email protected]

- Elena – [email protected]

- Eva – [email protected]

- Aida – [email protected]

GRUP C

- Sergi – [email protected]

- Mercè – [email protected]

- Emily – [email protected]

- Júlia – [email protected]

- Patricia – [email protected]

- Maria – [email protected]

- Noèlia – [email protected]

GRUP D

- Marc – [email protected]

- Ainoa – [email protected]

- Jose - [email protected]

- Esther – [email protected]

- Jordi – [email protected]

- Emma – [email protected]

- Roser – [email protected]

GRUP E

- Júlia – [email protected]

- Dana – [email protected]

- Cristian – [email protected]

- J. Antonio – [email protected]

- Guillem – [email protected]

Organització dels docents

Important treball del CTIC del centre com a tècnic i dinamitzador.

Coordinació dia/hora entre els centres. Participació dels tutors i de les tutores de cada grup-centre.

Activitats de l’alumnat

Activitats WebQuest

Comunicació (càmera web/ programa Skype)

Comunicació (correu electrònic)

Programa de presentació (PPT)

Presentació de les conclusions

Graella autoavaluació

Conclusions

PUNTS FORTS:

Alta motivació de l’alumnat i del professorat davant una activitat nova i amb companys/es dels altres centres.

Promoure la col·laboració de tothom.

Treball dels valors dins l’àrea d’Educació Física.

Treball interdisciplinar (llengua catalana, anglès...)

Conclusions

PUNTS FEBLES:

Impossibilitat de videoconferència amb els tres centres alhora.

Poc temps de comunicació ( només 1 hora setmanal ) entre els grups dels diferents centres.

Resum visual

Imatges.

Exemple presentació PowerPoint alumnat.

Vídeo (youtube).

Webquest

Grup “C”

Activitat 1

Lema:

“Per divertir-te:

fes joc net”

DEFINICIÓ:

EL FAIR-PLAY VOL DIR RESPECTE A

LES REGLES DEL JOC O L’ ESPORT.

EL FAIR-PLAY TAMBÉ

VOL DIR SER GENERÓS AMB ELS COMPANYS

DEL JOC.

ACTIVITAT 2 Article nº2 Andrzeg va fer una

competició i va guanyar. Però es va saltar una porta i els jutges no ho van veure i li van donar la medalla d’ or.

Andrzeg va anar als jutges i els hi va dir que es va saltar una porta i els hi va tornar la medalla.

Activitat 3

Què hauria de fer el jove atleta?

No anar-hi.

Com creus que se sent aquest atleta si participa en els jocs?

Racista.

Per què no està d'acord amb la política antisemítica?

Perquè es pensava que tots som iguals.

Conclusions de tot el grup

Conclusions de tot el grup (article): 3. El fet de guanyar una medalla o quedar en les primeres posicions d'una competició, no sempre significa que som els millors.

Conclusions de tot el grup (tema): 5. No es pot discriminar a ningú per la seva raça, la religió, la forma de pensar, ect.

Salutació de tot el grup

VÍDEO

Tortosa, 25 de juny [email protected]