unitat didàctica a l’institut ave maria · 2019. 3. 19. · tasca 1 -teoria a partir d’un...
TRANSCRIPT
ACROSPORT
Unitat didàctica a l’Institut Ave Maria de Manresa
Martí Casals Serra
Professor/a: Xavi Santaella
MUFPESO
Universitat de Vic-Universitat Central de Catalunya
Vic, març 2018
Títol Junts ho aconseguim!
Curs 4rt ESO
Grup classe 1 línia
1. Breu descripció de la unitat didàctica
Amb aquesta unitat didàctica amb els alumnes de 4t d’ESO busquem una
correlació entre l’acrosport i les noves tecnologies.
La UP estarà composta per 10 sessions: 2 de fase inicial, 5 de desenvolupament i
3 de fase final. La duració de cada sessió és d’una hora i està situada el 2n
trimestre del curs. Els temes principals a tractar en aquesta unitat didàctica seran
les figures d’acrosport afegint-li un factor tecnològic i innovador en les tasques.
A les primeres sessions presentarem i donarem mètodes i recursos per conèixer
millor el tema tractat (vídeos, qüestionaris, power-points, ...) i mostrarem un
escalfament tipus abans d’iniciar l’acrosport.
Seguidament a les sessions de desenvolupament següents, treballarem
l’excursionisme tant a dins com a fora de l’aula, treball amb grup i treball
autònom. Les altres sessions de desenvolupament ens centrarem en la realització
de l’escalfament per grups abans d’iniciar cada sessió i l’elaboració, construcció i
execució de les figures d’acrosport mitjançant mètodes tecnològics i innovadors
com són els codis QR.
Finalment les últimes sessions finals, seran d’avaluació. Per una banda, l’execució
amb grups d’una representació final d’acrosport amb suport musical i per altra
banda l’avaluació més teoria amb un “Kahoot” final. L’avaluació serà compartida
entre el professor i l’alumnat. Per una banda hi haurà una avaluació del docent i
per l’altre els mateixos alumnes, és coavaluaran. Al llarg de totes les classes,
pretenem treballar els valors educatius, com per exemple donant responsabilitats
als alumnes al moment de treure i plegar el material utilitzat.
2. Elements curriculars (graella competències)
Competències pròpies Continguts clau Continguts curriculars Criteris d’avaluacions
curriculars
Competència 7. Utilitzar els
recursos expressius del propi cos
per a l’autoconeixement i per
comunicar-se amb els altres.
Comunicació i llenguatge
corporal: -Consciència postural
-Postura, gest i moviment
Utilització dels elements i
tècniques d’expressió i
comunicació corporal en una
representació i dramatització.
13. Crear moviments basa en
l’expressió d’emocions.
14. Actuar davant del grup
realitzant composicions
individuals i col·lectives.
Competència 1. Aplicar un pla de
treball de millora o manteniment
de la condició física individual amb
relació a la salut.
La sessió i el pla de treball:
-L’escalfament: característiques i
efectes sobre l’organisme
Característiques de l’adaptació
d’un pla de treball a les
condicions personals, amb
control de les càrregues i
valoració de la condició física.
1. Planificar i posar en pràctica
de forma autònoma
escalfaments per a una
activitat concreta.
2. Incrementar el nivell
individual de condició física per
millorar la salut, a partir de
l’aplicació de sistemes i
mètodes d’entrenament.
3. Elements d’aprenentatge
Objectius d’aprenentatge Continguts d’aprenentatge Criteris d’avaluació específics
1.Explicar i crear un
escalfament específic de
l’acrosport
1.1 Coneixement de les principals parts de l’escalfament
1.2 Coneixement del propi cos
1.3 Exposició de l’escalfament
Conèixer i mostrar una bona actitud en la
realització de les diferents tècniques en un
escalfament d’acrosport
2. Desenvolupar la força, la
resistència, la flexibilitat i
l’equilibri, a través de la
composició de figures corporals
2.1 Potenciar les qualitats físiques bàsiques a través de les
figures de l’acrosport
2.2 Coneixement general de les agafades, les ajudes, els rols
i les normes de seguretat i higiene
Utilitzar i conèixer les qualitats físiques bàsiques
durant la composició de figures d’acrosport.
Conèixer i saber els diferents rols en l’acrosport.
3. Potenciar la creativitat en la
creació d’un muntatge col·lectiu
3.1 Millorar la creativitat en les figures d’acrosport
3.2 Participació activa treballant de forma autònoma
3.3 Participació activa treballant de forma col·lectiva
Mostrar un bon coneixement de l’execució de les
figures, l’expressivitat del moviment, el nivell
d’elaboració i creativitat de les figures i el treball
en equip
4. Utilitzar les TIC per
desenvolupar les sessions
d’acrosport
4.1 Utilització d’un dispositiu digital per elaborar figures
d’acrosport
4.2 Potenciar les TIC en l’exposició de les figures finals
Execució i explicació de les figures d’acrosport,
utilitzant les noves tecnologies.
5.Adquirir els valors educatius
de la cooperació
5.1 Cooperar amb els/les companys/es en les tasques
5.2 Ús de tècniques de cohesió de grup
Aplicar els valors educatius de forma
cooperativa durant els exercicis de les sessions
Competències bàsiques Objectius d’aprenentatge Indicadors
Aprendre a aprendre
1. Explicar i crear un escalfament específic de
l’acrosport.
3. Potenciar la creativitat en la creació d’un
muntatge col·lectiu.
-Identificació d’un problema o repte i
elaboració d’una resposta adequada aquest.
Autonomia i iniciativa
personal
2. Desenvolupar la força, la resistència, la
flexibilitat i l’equilibri, a través de la composició
de figures corporals.
4. Utilitzar les TIC per desenvolupar les
sessions d’acrosport.
-Prendre decisions amb criteri propi en la
situació de l’elaboració de les figures
-Flexibilitat per acceptar canvis i
autoavaluació del procés si resultat
Competència social i
ciutadana
5. Adquirir els valors educatius de la
cooperació.
- Actitud flexible i dialogant en
situacions
problemàtiques, treballant la
negociació i mediació.
- Acceptació de tots els membres del
grup.
4.Graella de temporització
NÚMERO
SESSIÓ FASE
OBJECTIU
D’APRENENTATGE ACIVITAT D’E/A
1 Inicial 1,4
1.Presentació de l’acrosport a través d’un vídeo. Realitzar un “Kahoot”.
Iniciació en l’execució de figures.
2 Inicial 1,2 2.Realització i execució d’un escalfament per acrosport amb totes les
seves parts. Iniciació en l’execució de figures.
3 Desenvolupament 1,2,5 3. Realització de l’escalfament (grup 1). Iniciació en les figures
d’acrosport i incidència en les agafades, ajudes i rols.
4 Desenvolupament 1,2,4 4. Realització de l’escalfament (grup 2). Figures d’acrosport amb QR.
Nivell 1
5 Desenvolupament 1,2,4
5. Realització de l’escalfament (grup 3). Figures d’acrosport amb QR.
Nivell 2
6 Desenvolupament 1,2,4 6. Realització de l’escalfament (grup 4). Figures d’acrosport amb QR.
Nivell 3
7 Desenvolupament 1,2,4
7. Realització de l’escalfament (grup 5). Figures d’acrosport amb QR.
Nivell 4
8 Síntesi 3,4,5 8.Elaboració d’un muntatge col·lectiu amb suport musical (10 figures
mínim)
9 Síntesi 3,4,5 9.Elaboració d’un muntatge col·lectiu amb suport musical (10 figures
mínim)
10 Síntesi 3,4,5 10.Presentació del muntatge col·lectiu (2 grups). Avaluació “Kahoot”.
Autoavaluació i coavaluació.
5. Metodologia
· En la unitat didàctica es treballen principalment sessions a la pista polivalent
interior de forma pràctica, tot i això alguna la fem de forma més teòrica per tal
que els continguts explicats i analitzats tinguin una transferència clara i
contundent al desenvolupament pràctic.
· Les poques sessions teòriques es dedicaran a treballar els continguts més teòrics
de les figures d’acrosport mitjançant una metodologia de treball en grups reduïts.
· A les sessions pràctiques, es desenvoluparan els continguts més procedimentals,
actitudinals i autònoms gestionant el grup de diferents maneres en funció de cada
activitat.
· Les hores de treball personal l'alumne ha d'aprofundir amb els continguts
teòrics i pràctics, de manera individual i en grup, i elaborar activitats proposades
pel docent que requereixen més temps i dedicació.
6. Sessions
Títol UD: ACROSPORT Sessió 1 Temps: 60’
Espais: Pista interior polivalent Professor: Martí Casals
Curs: 4rt ESO Material: Màrfegues
Dimensió: Expressió i comunicació corporal Numero d’alumnes: 26-28
Objectius: 1.Explicar i crear un escalfament específic de l’acrosport; 4. Utilitzar les TIC per desenvolupar les sessions
d’acrosport
FASE D’INFORMACIÓ
Establir un primer contacte amb els alumnes, per tal de fer-nos propers a ells i elles, explicació del què és l’acrosport.
FASE D’ACTIVACIÓ Temps 10’
Visualització d’un vídeo referent a figures de l’acrosport.
Realitzar un Kahoot, per veure les nocions que tenen sobre
l’acrosport.
Contingut: Coneixement del tema
Temps: 10’
Grup: Tots junts
FASE PRINCIPAL Temps 45’
Tasca 1 -Teoria
A partir d’un power point, explicar les coses bàsiques de
l’acrosport. Què és?, On es pràctica?, Característiques, Rols i
Preses de contacte
Contingut: Teoria acrosport
Temps: 15’
Grup: tots junts
Tasca 2-Escalfament guiat professor 1
Escalfament, guiat pel professor de mobilitat articular braços
endavant-endarrere, obrir tancar; cames genolls amunt,
talons el cul, “jumping jacks”... i amb desplaçament frontals
i laterals per tota la pista.
Estiraments dinàmics incidint sobretot en les parts que
treballarem més (turmells, canells i espatlles)
Contingut: Mobilitat articular
Temps: 15’
Grup: tots junts
Tasca 3-Figures Contingut: Acrosport
Realitzar amb grups de 3-4 persones, 3 figures supervisades
pel professor i incidint amb la tècnica i les bones posicions de
realització.
Temps:15’
Grup:6-7 grups de 4 persones
REFLEXIÓ FINAL Temps 5’
Estiraments passius i comentar com ha anat la sessió, fer que els alumnes participin
NO PRACTICANTS
Realització per escrit de la sessió o ajudar amb el docent amb les tasques o corregir els seus companys/es en l’elaboració de
les figures (si es possible ajudar en la construcció de la figura).
Títol UD: ACROSPORT Sessió 2 Temps: 60’
Espais: Pista interior polivalent Professor: Martí Casals
Curs: 4rt ESO Material: Màrfegues
Dimensió: Expressió i comunicació corporal Numero d’alumnes: 26-28
Objectius: 1.Explicar i crear un escalfament específic de l’acrosport; 2. Desenvolupar la força, la resistència, la flexibilitat i
l’equilibri, a través de la composició de figures corporals
FASE D’INFORMACIÓ
Incidir en la importància de l’escalfament i advertir la perillositat en les figures mal executades
FASE D’ACTIVACIÓ Temps 15’
Escalfament guiat professor 2
Escalfament, guiat pel professor de mobilitat articular braços
endavant-endarrere, obrir tancar; cames genolls amunt,
talons el cul, “jumping jacks”... i amb desplaçament frontals
i laterals per tota la pista.
Estiraments dinàmics incidint sobretot en les parts que
treballarem més (turmells, canells i espatlles)
Contingut: Mobilitat articular
Temps: 15’
Grup: Tots junts
FASE PRINCIPAL Temps 40’
Tasca 1 – Joc de la confiança
Un alumne de cada grup observa els seus companys/es com
es col·loquen amb una posició fixa (figura). Aquest
participant, memoritza les postures i seguidament surt del
gimnàs i la resta de companys/es canvien alguna postura (ex.
col·locació braç, una cama,...). A continuació quan entra el
gimnàs i ha de dir el grup els canvis que han realitzat. Es van
canviant els rols.
Contingut: Joc
Temps: 15’
Grup: 4-5 grups de 5-6 persones
Tasca 2-Figures per parelles
Comencem amb parelles, plantejant-los-hi una sèrie de
Contingut: Acrosport
Temps: 15’
problemes perquè els resolguin.
-Figura amb 4 suports
-Figura amb 3 suports
-Figura amb 2 suports
Grup: parelles
Tasca 3-Figures per trios
Realitzar figures de tres persones amb una sèrie de dificultats
per resoldre.
-Figura amb 8 suports
-Figura amb 6 suports
-Figura amb 5 suports
Contingut: Acrosport
Temps:10’
Grup:6-7 grups de 4 persones
REFLEXIÓ FINAL Temps 5’
Estiraments passius i comentar com ha anat la sessió, fer que els alumnes participin
NO PRACTICANTS
Realització per escrit de la sessió o ajudar amb el docent amb les tasques o corregir els seus companys/es en l’elaboració de
les figures (si es possible ajudar en la construcció de la figura).
Títol UD: ACROSPORT Sessió 3 Temps: 60’
Espais: Pista interior polivalent Professor: Martí Casals
Curs: 4rt ESO Material: Màrfegues
Dimensió: Expressió i comunicació corporal Numero d’alumnes: 26-28
Objectius: 1.Explicar i crear un escalfament específic de l’acrosport; 2. Desenvolupar la força, la resistència, la flexibilitat i
l’equilibri, a través de la composició de figures corporals; 5. Adquirir els valors educatius de la cooperació
FASE D’INFORMACIÓ
Realització de l’escalfament per part de l’alumnat i incidir en les agafades, ajudes i rols en l’execució de les figures
FASE D’ACTIVACIÓ Temps 15’
Escalfament -Grup 1 (alumnat)
A partir de la visualització dels 2 escalfaments per part del
professorat, elaboració i execució d’un escalfament guiat per
5-6 alumnes a la resta de la classe. Cadascú una part i tots
han de participar.
Contingut: Mobilitat articular
Temps: 10’
Grup: Tots junts
FASE PRINCIPAL Temps 40’
Tasca 1- Figures amb quartet
·Realitzar figures de quatre persones amb una sèrie de
tasques perquè les resolguin.
-Figura amb 16 suports
-Figura amb 12 suports
-Figura amb 10 suports
-Figura amb 8 suports
-Figura amb 6 suports
-Figura amb 4 suports
Contingut: Agafades, ajudes i rols en les figures
Temps: 25’
Grup: 5 grups de 5-6 persones
Tasca 2- Figures amb quartet
·Inventar per grups 3 figures diferents a les anteriors amb la
Contingut: Agafades, ajudes i rols en les figures
Temps: 15’
llibertat de suports. Ensenyar el docent un cop la figura està
realitzada.
Grup: 5 grups de 5-6 persones
REFLEXIÓ FINAL Temps 5’
Estiraments passius i comentar com ha anat la sessió, fer que els alumnes participin
NO PRACTICANTS
Realització per escrit de la sessió o ajudar amb el docent amb les tasques o corregir els seus companys/es en l’elaboració de
les figures (si es possible ajudar en la construcció de la figura).
Títol UD: ACROSPORT Sessió 4 Temps: 60’
Espais: Pista interior polivalent Professor: Martí Casals
Curs: 4rt ESO Material: Màrfegues i codis QR
Dimensió: Expressió i comunicació corporal Numero d’alumnes: 26-28
Objectius: 1.Explicar i crear un escalfament específic de l’acrosport; 2. Desenvolupar la força, la resistència, la flexibilitat i
l’equilibri, a través de la composició de figures corporals; 4. Utilitzar les TIC per desenvolupar les sessions d’acrosport
FASE D’INFORMACIÓ
Realització de l’escalfament per part de l’alumnat i explicació del funcionament dels QR’s amb les figures
FASE D’ACTIVACIÓ Temps 15’
Escalfament -Grup 2 (alumnat)
A partir de la visualització dels 2 escalfaments per part del
professorat i els companys/es, elaboració i execució d’un
escalfament guiat per 5-6 alumnes a la resta de la classe.
Cadascú una part i tots han de participar.
Contingut: Mobilitat articular
Temps: 15’
Grup: Tots junts
FASE PRINCIPAL Temps 40’
Tasca 1- Explicació i visualització
Explicar que és els QR, visualització d’un vídeo per coneixeu
millor i descarrega de l’aplicació en grups.
Contingut: QR
Temps: 10’
Grup: 5 grups de 5-6 persones
Tasca 2- Figures amb QR nivell 1 Contingut: QR amb acrosport
Amb els 5 grups realitzats des de l’inici de la UP realitzaran
l’execució de les figures.
Hi ha 8-9 màrfegues col·locades per tot el gimnàs, amb un
codi QR a cada una d’elles. A cada codi hi ha 3 figures del
nivell 1. Cada grup ha d’anar a una de les màrfegues codificar
el QR i realitzar les figures. Un cop executada amb una foto
d’avaluació per part del professor ja poden continuar a per la
següent figura i així successivament fins realitzar-les totes.
Temps: 30’
Grup: 5 grups de 5-6 persones
REFLEXIÓ FINAL Temps 5’
Estiraments passius i comentar com ha anat la sessió, fer que els alumnes participin
NO PRACTICANTS
Realització per escrit de la sessió o ajudar amb el docent amb les tasques o corregir els seus companys/es en l’elaboració de
les figures (si es possible ajudar en la construcció de la figura).
Títol UD: ACROSPORT Sessió 5 Temps: 60’
Espais: Pista interior polivalent Professor: Martí Casals
Curs: 4rt ESO Material: Màrfegues i codis QR
Dimensió: Expressió i comunicació corporal Numero d’alumnes: 26-28
Objectius: 1.Explicar i crear un escalfament específic de l’acrosport; 2. Desenvolupar la força, la resistència, la flexibilitat i
l’equilibri, a través de la composició de figures corporals; 4. Utilitzar les TIC per desenvolupar les sessions d’acrosport
FASE D’INFORMACIÓ
Realització de l’escalfament per part de l’alumnat i incidència en el bon ús dels codis QR i no altres aplicacions en el mòbil
FASE D’ACTIVACIÓ Temps 15’
Escalfament -Grup 3 (alumnat)
A partir de la visualització dels 2 escalfaments per part del
professorat i els companys/es, elaboració i execució d’un
escalfament guiat per 5-6 alumnes a la resta de la classe.
Cadascú una part i tots han de participar.
Contingut: Mobilitat articular
Temps: 15’
Grup: Tots junts
Observacions:
-Creativitat i incidir en les parts de l’escalfament
FASE PRINCIPAL Temps 40’
Tasca 1- Figures amb QR nivell 2
Amb els 5 grups realitzats des de l’inici de la UP realitzaran
l’execució de les figures.
Hi ha 8-9 màrfegues col·locades per tot el gimnàs, amb un
codi QR a cada una d’elles. A cada codi hi ha 3 figures del
nivell 2. Cada grup ha d’anar a una de les màrfegues codificar
el QR i realitzar les figures. Un cop executada amb una foto
d’avaluació per part del professor ja poden continuar a per la
següent figura i així successivament fins realitzar-les totes.
Contingut: QR
Temps: 40’
Grup: 5 grups de 5-6 persones
També hauran de realitzar 2 figures noves de forma
autònoma i diferents a les del nivell 2, però amb la mateixa
dinàmica de formació.
REFLEXIÓ FINAL Temps 5’
Estiraments passius i comentar com ha anat la sessió, 1 alumne realitza els estiraments i els altres el segueixen
NO PRACTICANTS
Realització per escrit de la sessió o ajudar amb el docent amb les tasques o corregir els seus companys/es en l’elaboració de
les figures (si es possible ajudar en la construcció de la figura).
Títol UD: ACROSPORT Sessió 6 Temps: 60’
Espais: Pista interior polivalent Professor: Martí Casals
Curs: 4rt ESO Material: Màrfegues i codis QR
Dimensió: Expressió i comunicació corporal Numero d’alumnes: 26-28
Objectius: 1.Explicar i crear un escalfament específic de l’acrosport; 2. Desenvolupar la força, la resistència, la flexibilitat i
l’equilibri, a través de la composició de figures corporals; 4. Utilitzar les TIC per desenvolupar les sessions d’acrosport
FASE D’INFORMACIÓ
Realització de l’escalfament per part de l’alumnat i domini dels codis QR
FASE D’ACTIVACIÓ Temps 15’
Escalfament -Grup 4 (alumnat)
A partir de la visualització dels 2 escalfaments per part del
professorat i els companys/es, elaboració i execució d’un
escalfament guiat per 5-6 alumnes a la resta de la classe.
Cadascú una part i tots han de participar.
Contingut: Mobilitat articular
Temps: 15’
Grup: Tots junts
Observacions:
-Creativitat i incidir en les parts de l’escalfament
-Perfeccionament dels continguts
FASE PRINCIPAL Temps 40’
Tasca 1- Figures amb QR nivell 3
Amb els 5 grups realitzats des de l’inici de la UP realitzaran
l’execució de les figures.
Hi ha 8-9 màrfegues col·locades per tot el gimnàs, amb un
codi QR a cada una d’elles. A cada codi hi ha 3 figures del
nivell 2. Cada grup ha d’anar a una de les màrfegues codificar
el QR i realitzar les figures. Un cop executada amb una foto
d’avaluació per part del professor ja poden continuar a per la
següent figura i així successivament fins realitzar-les totes.
També hauran de realitzar 3 figures noves de forma
Contingut: QR
Temps: 40’
Grup: 5 grups de 5-6 persones
autònoma i diferents a les del nivell 3, però amb la mateixa
dinàmica de formació.
REFLEXIÓ FINAL Temps 5’
Estiraments passius i comentar com ha anat la sessió, 1 alumne realitza els estiraments i els altres el segueixen
NO PRACTICANTS
Realització per escrit de la sessió o ajudar amb el docent amb les tasques o corregir els seus companys/es en l’elaboració de
les figures (si es possible ajudar en la construcció de la figura).
Títol UD: ACROSPORT Sessió 7 Temps: 60’
Espais: Pista interior polivalent Professor: Martí Casals
Curs: 4rt ESO Material: Màrfegues i codis QR
Dimensió: Expressió i comunicació corporal Numero d’alumnes: 26-28
Objectius: 1.Explicar i crear un escalfament específic de l’acrosport; 2. Desenvolupar la força, la resistència, la flexibilitat i
l’equilibri, a través de la composició de figures corporals; 4. Utilitzar les TIC per desenvolupar les sessions d’acrosport
FASE D’INFORMACIÓ
Realització de l’escalfament per part de l’alumnat i domini dels codis QR
FASE D’ACTIVACIÓ Temps 15’
Escalfament -Grup 5 (alumnat)
A partir de la visualització dels 2 escalfaments per part del
professorat i els companys/es, elaboració i execució d’un
escalfament guiat per 5-6 alumnes a la resta de la classe.
Cadascú una part i tots han de participar.
Contingut: Mobilitat articular
Temps: 15’
Grup: Tots junts
Observacions:
-Creativitat i incidir en les parts de l’escalfament
-Perfeccionament dels continguts
FASE PRINCIPAL Temps 40’
Tasca 1- Figures amb QR nivell 4
Amb els 5 grups realitzats des de l’inici de la UP realitzaran
l’execució de les figures.
Hi ha 8-9 màrfegues col·locades per tot el gimnàs, amb un
codi QR a cada una d’elles. A cada codi hi ha 3 figures del
nivell 2. Cada grup ha d’anar a una de les màrfegues codificar
el QR i realitzar les figures. Un cop executada amb una foto
d’avaluació per part del professor ja poden continuar a per la
següent figura i així successivament fins realitzar-les totes.
També hauran de realitzar 3 figures noves de forma
Contingut: QR
Temps: 40’
Grup: 5 grups de 5-6 persones
autònoma i diferents a les del nivell 4, però amb la mateixa
dinàmica de formació.
REFLEXIÓ FINAL Temps 5’
Estiraments passius i comentar com ha anat la sessió, 1 alumne realitza els estiraments i els altres el segueixen
NO PRACTICANTS
Realització per escrit de la sessió o ajudar amb el docent amb les tasques o corregir els seus companys/es en l’elaboració de
les figures (si es possible ajudar en la construcció de la figura).
Títol UD: ACROSPORT Sessió 8 Temps: 60’
Espais: Pista interior polivalent Professor: Martí Casals
Curs: 4rt ESO Material: Màrfegues i pc
Dimensió: Expressió i comunicació corporal Numero d’alumnes: 26-28
Objectius: 3. Potenciar la creativitat en la creació d’un muntatge col·lectiu; 4. Utilitzar les TIC per desenvolupar les sessions
d’acrosport; 5.Adquirir els valors educatius de la cooperació
FASE D’INFORMACIÓ
Presentació d’un muntatge col·lectiu amb les figures d’acrosport i suport musical
FASE D’ACTIVACIÓ Temps 15’
Escalfament, guiat pel professor de mobilitat articular braços
endavant-endarrere, obrir tancar; cames genolls amunt,
talons el cul, “jumping jacks”... i amb desplaçament frontals
i laterals per tota la pista.
Estiraments dinàmics incidint sobretot en les parts que
treballarem més (turmells, canells i espatlles)
Visualització d’un vídeo d’un exemple d’un muntatge col·lectiu
a partir de les figures d’acrosport
Contingut: Mobilitat articular
Temps: 15’
Grup: Tots junts
FASE PRINCIPAL Temps 40’
Tasca 1- Muntatge final
Realització i assaig de les composicions. Treball autònom amb
cada grup, ajudat pel docent per si hi pot haver qualsevol
problema i evitar possibles lesions.
Realització d’un mínim de 7-8 figures per grup alhora de la
presentació. Duració del muntatge entre 3 i 5 minuts.
Contingut: Construcció de figures
Temps: 40’
Grup: 5 grups de 5-6 persones
REFLEXIÓ FINAL Temps 5’
Estiraments passius i comentar com ha anat la sessió, 1 alumne realitza els estiraments i els altres el segueixen
NO PRACTICANTS
Realització per escrit de la sessió o ajudar amb el docent amb les tasques o corregir els seus companys/es en l’elaboració de
les figures (si es possible ajudar en la construcció de la figura).
Títol UD: ACROSPORT Sessió 9 Temps: 60’
Espais: Pista interior polivalent Professor: Martí Casals
Curs: 4rt ESO Material: Màrfegues i pc
Dimensió: Expressió i comunicació corporal Numero d’alumnes: 26-28
Objectius: 3. Potenciar la creativitat en la creació d’un muntatge col·lectiu; 4. Utilitzar les TIC per desenvolupar les sessions
d’acrosport; 5.Adquirir els valors educatius de la cooperació
FASE D’INFORMACIÓ
Presentació d’un muntatge col·lectiu amb les figures d’acrosport i suport musical, donar suport els grups
FASE D’ACTIVACIÓ Temps 10’
Escalfament, guiat pel professor de mobilitat articular braços
endavant-endarrere, obrir tancar; cames genolls amunt,
talons el cul, “jumping jacks”... i amb desplaçament frontals
i laterals per tota la pista.
Estiraments dinàmics incidint sobretot en les parts que
treballarem més (turmells, canells i espatlles)
Contingut: Mobilitat articular
Temps: 10’
Grup: Tots junts
FASE PRINCIPAL Temps 45’
Tasca 1- Muntatge final
Realització i assaig de les composicions. Treball autònom amb
cada grup, ajudat pel docent per si hi pot haver qualsevol
problema i evitar possibles lesions.
Realització d’un mínim de 7-8 figures per grup alhora de la
presentació. Duració del muntatge entre 3 i 5 minuts.
Contingut: Construcció de figures
Temps: 45’
Grup: 5 grups de 5-6 persones
REFLEXIÓ FINAL Temps 5’
Estiraments passius i comentar com ha anat la sessió, 1 alumne realitza els estiraments i els altres el segueixen
NO PRACTICANTS
Realització per escrit de la sessió o ajudar amb el docent amb les tasques o corregir els seus companys/es en l’elaboració de
les figures (si es possible ajudar en la construcció de la figura).
Títol UD: ACROSPORT Sessió 10 Temps: 60’
Espais: Pista interior polivalent Professor: Martí Casals
Curs: 4rt ESO Material: Màrfegues i pc
Dimensió: Expressió i comunicació corporal Numero d’alumnes: 26-28
Objectius: 3. Potenciar la creativitat en la creació d’un muntatge col·lectiu; 4. Utilitzar les TIC per desenvolupar les sessions
d’acrosport; 5.Adquirir els valors educatius de la cooperació
FASE D’INFORMACIÓ
Explicació de les rúbriques d’autoavaluació, coavaluació a l’alumnat
FASE D’ACTIVACIÓ Temps 20’
Explicació i realització de les rúbriques per part de l’alumnat,
autoavaluació i coavaluació a partir de la UD treballada amb
les figures d’acrosport
Contingut: Autovaluació i Coavaluació
Temps: 20’
Grup: Individualment
FASE PRINCIPAL Temps 30’
Escalfament lliure cada persona de forma autònoma
Contingut: Escalfament
Temps: 5’
Grup: Individual
Escollir entre tota la classe 2 dimensions i triar 2 continguts i
executar-los de forma més lliure.
Contingut: Esports
Temps: 25’
Grup: Col·lectiu
REFLEXIÓ FINAL Temps 10’
Estiraments passius i comentar com ha anat la sessió, 1 alumne realitza els estiraments i els altres el segueixen. Comentar
aspectes positius i de construcció de la unitat didàctica d’acrosport de forma oral
NO PRACTICANTS
Realització per escrit de la sessió o ajudar amb el docent amb les tasques o corregir els seus companys/es en l’elaboració de
les figures (si es possible ajudar en la construcció de la figura)
7. Procés d’avaluació. Avaluació del professor i coavaluació dels companys/es en l’exposició final
(mateixa rúbrica)
Dimensió Millorable (1) Regular (2) Bé (3) Molt bé (4) Punt.
Presentació La presentació de l’activitat no ha estat adequada
(explicitació objectius, consigna, organització...)
La presentació de l’activitat ha estat poc adequada
(explicitació objectius, consigna, organització...)
La presentació de l’activitat ha estat força adequada
(explicitació objectius, consigna, organització...)
La presentació de l’activitat ha estat molt adequada
(explicitació objectius, consigna, organització...)
Selecció de continguts
Els continguts seleccionats no eren rellevants.
Els continguts seleccionats eren poc rellevants.
Els continguts seleccionats eren bastant rellevants.
Els continguts seleccionats eren molt rellevants.
Desenvolupament El desenvolupament de l’activitat no ha estat organitzat, guiat ni ben conduit. No ha fomentat la
participació dels estudiants.
El desenvolupament de l’activitat no ha estat gaire organitzat, guiat ni ben conduit. No ha fomentat gens
la participació dels
estudiants.
El desenvolupament de l’activitat ha estat força ben organitzat, guiat i conduit. Ha fomentat bastant la
participació dels estudiants.
El desenvolupament de l’activitat ha estat organitzat, guiat i ben conduit. Ha fomentat la
participació dels estudiants.
Finalització L’activitat no s’ha finalitzat adequadament, no hi ha hagut una correcció i reflexió
ajustada als objectius inicials.
L’activitat s’ha finalitzat amb una correcció i reflexió poc ajustada als objectius
inicials.
L’activitat s’ha finalitzat amb una correcció i reflexió força ajustada als objectius
inicials.
L’activitat s’ha finalitzat adequadament, amb una correcció i reflexió ajustada
als objectius inicials.
Suport de l’activitat
L’activitat no ha servit per ajudar a entendre millor els contingut del vídeo.
L’activitat ha servit poc per ajudar a entendre millor els contingut del vídeo.
L’activitat ha servit força per ajudar a entendre millor els contingut del vídeo.
L’activitat ha servit per ajudar a entendre millor els contingut del vídeo.
Participació membres
La participació no ha estat equitativa.
La participació ha estat poc equitativa.
La participació ha estat pràcticament de tots els membres.
Tots els membres del grup han participat equitativament de l’activitat.
Puntuació total i observacions / comentaris
8. Bibliografia
https://www.efdeportes.com/efd196/unidad-didactica-en-secundaria-
acrosport.htm