gg-materials per a educació secundària. cd interactiu amb activitats

16
Guia didàctica del CD INTERACTIU

Upload: vols-voluntariat-solidari

Post on 07-Apr-2016

216 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

 

TRANSCRIPT

Page 1: GG-Materials per a Educació Secundària. CD  interactiu amb activitats

1

Guia didàctica del CD INTERACTIU

Page 2: GG-Materials per a Educació Secundària. CD  interactiu amb activitats

2

Índex1. PRESENTACIÓ

QUI SOM?CAP A UNA CIUTADANIA GLOBALLA CAMPANYA D’EDUCACIÓ PER A L’EQUITAT DE GÈNERE

2. OBJECTIUS

3. PRESENTACIÓ DE L’ACTIVITAT

DESTINATARISORIENTACIONS METODOLÒGIQUESEL ROL DE L’EDUCADOR/A

4. CONTINGUTSPER QUÈ L’EQUITAT DE GÈNERE?

5. ACTIVITATS

3

334

5

6

666

77

8

EditanONGD Solidaridad Don BoscoC/ Salesianos 1B, 41008 SevillaTel. +34 954 532 827Fax. +34 954 426 665www.solidaridaddonbosco.org

Esta publicación tiene una finalidad educativa en busca de la transformación social de la realidad, por lo que os invitamos a reproducir y distribuir estos materiales sin una finalidad lucrativa, citando su origen.

Esta publicación ha sido realizada con el apoyo financiero de la Agencia Española de Cooperación Internacional para el Desarrollo (AECID). El contenido de dicha publicación es responsabilidad exclusiva de Solidaridad Don Bosco y VOLS y no refleja necesariamente la opinión de la AECID.

Impreso en papel reciclado y ecológicocon Certificado Ángel Azul

ONGD VOLS- Voluntariado SolidarioPlaza Artós nº4, 08017-BarcelonaTel. +34 932038808Fax. +34 932054971www.ongvols.org

Page 3: GG-Materials per a Educació Secundària. CD  interactiu amb activitats

3

1. PresentacióQUI SOM?

Solidaridad Don Bosco som una ONG de Desenvolupament promoguda pels salesians i formada per dones i homes que vivim convençuts/des que un món més just i solidari és possible i necessari. Afavorim la promoció integral de les persones i els pobles dels països empobrits, especialment dels joves en situació de risc i exclusió social, promovent projectes de capacitació i inserció socioprofessional. Impulsem propostes de des-envolupament personal i comunitari, facilitant espais per a l’educació i la participació que encoratgin una ciutadania activa que sigui motor de canvi.

VOLS-Voluntat Solidari- som una ONG de Cooperació al Desenvolupament vinculada a la Família Salesiana de Catalunya, Aragó, Balears i Andorra. Té com a objectiu la contribució a la promoció humana des del camp de l’educació, treballant per la transformació social, tant en les societats del nord com en les del sud. La missió de VOLS és promoure la transformació i la mobilització cap a la justícia social i la igualtat nord-sud, especialment en els joves, i donar suport material i humà a projectes educatius en els pobles i nacions empobrides.

CAP A UNA CIUTADANÍA GLOBAL

Per a construir una societat més justa cal actuar en totes les esferes, i tenint en compte que formem part d’una Ciutadania Global. Entenem l’educació com una acció generadora de responsabilitat amb aquesta comunitat mundial i amb cadascuna de les persones que hi conviuen. Per tant, ha de ser el nostre objectiu lluitar contra les injustícies i les pobreses existents per construir una societat més solidària, a la recerca d’una major justícia social.

Page 4: GG-Materials per a Educació Secundària. CD  interactiu amb activitats

4

Per això, cal educar en les múltiples dimensions de cada alumne/a des d’una visió orientada a la transformació progressiva dels valors, actituds i comportaments.

Mitjançant l’educació a les escoles hem de treballar per aconseguir una societat sense discriminacions i tractar amb l’alumnat l’anàlisi dels con-flictes actuals en general, identificant les causes que els generen i les conseqüències que comporten, per entendre millor el món que ens envolta i poder actuar en conseqüència. Per tant, apostarem per una intervenció que potenciï i incideixi en les capacitats per comprendre i interpretar la realitat, i ser crítics amb ella.

LA CAMPANYA D’EDUCACIÓ PER A L’EQUITAT DE GÈNERE

Al llarg de la vida anem reproduint esquemes educatius que hem rebut dels nostres pares o de la societat en què vivim. Sovint, una educació carregada d’estereotips i prejudicis.

Els rols assignats tradicionalment a dones i homes es basen en una visió androcèntrica del món que no afavoreix a unes ni a altres: les dones sempre estan en condició d’inferioritat i de subordinació en nombrosos aspectes (nivell d’ingressos, càrregues laborals i familiars, etc ) i els homes es veuen obligats a seguir patrons de conducta concrets sent criticats i “penalitzats” quan se’ls salten, no deixant-los així créixer o desenvolupar-se en deter-minats plans vitals.

Per tot això, a Solidaritat Don Bosco i VOLS creiem que és fonamental portar a terme una campanya educativa orientada a analitzar l’equitat de gènere en l’actualitat en la nostra societat. També creiem que cal fer un pas més enllà i promoure la construcció, pas a pas, d’una igualtat d’oportunitats efectiva entre dones i homes.

Aquesta Campanya d’Educació per a l’Equitat de Gènere pretén contribuir a la pràctica de la coeducació als nostres centres educatius, a través d’accions més o menys lúdiques i pedagògiques que ajudin a interioritzar

Page 5: GG-Materials per a Educació Secundària. CD  interactiu amb activitats

5

coneixements i valors sobre l’equitat de gènere en l’alumnat, els docents, les mares i pares, promovent actituds de canvi en les comunitats educa-tives, a través de propostes d’intervenció i formació diferenciades segons els destinataris, edats i nivells formatius.

2. ObjectiusOBJETIU GENERAL

Generar la reflexió i debat entre l’alumnat de batxillerat i cicles for-matius sobre l’equitat de gènere.

OBJETIUS ESPECÍFICS

Distingir clarament la diferència entre sexe i gènere.

Reconèixer a totes les persones iguals en drets, deures i dignitat, independentment del seu sexe.

Identificar els mecanismes socials que perpetuen la desigualtat de gènere.

Defensar el dret de nenes i dones a accedir als mateixos recursos que els nens i els homes.

Visibilitzar els estereotips i prejudicis de gènere existents en la socie-tat, per a ésser conseqüents i actuar davant la desigualtat de gènere.

Fomentar l’ús de les eines didàctiques interactives per a l’aprenentatge educatiu.

Page 6: GG-Materials per a Educació Secundària. CD  interactiu amb activitats

6

Amb l’assoliment d’aquests objectius fem incidència en les següents com-petències bàsiques:

a. Competència en comunicació lingüística.b. Competència social i ciutadana.c. Competència cultural i artística.d. Competència per a l’autonomia i iniciativa personal.e. Competència digital i tractament de la informació.f. Competència per a aprendre a aprendre.

3. Presentació de l’activitatDESTINATARIS

Alumnat d’ESO i PQPI.

CRITERIS METODOLÒGICS

En el desenvolupament de l’activitat, partir sempre des del coneixement particular que tingui l’alumnat, per posteriorment construir els nous apre-nentatges en referència al que ja es coneix. El professor/a ha de ser un facilitador de l’aprenentatge i ajudar l’alumnat en la realització de l’activitat de manera que aquest sigui un aprenentatge significatiu. Per a desenvolu-par les activitats proposades al CD, el professorat pot escollir si realitzar-la per grups, parelles o individualment, en funció del grup classe.

Al mateix temps, les activitats que es proposen responen a uns criteris metodològics que pretenen aconseguir l’autonomia de l’alumnat.

EL ROL DE L’EDUCADOR/A

En les activitats plantejades, el personal docent acompanyarà, guiarà i orientarà el procés d’ensenyament-aprenentatge. Aquestes eines són

Page 7: GG-Materials per a Educació Secundària. CD  interactiu amb activitats

7

importants com a procés, no exclusivament com un mitjà per assolir els nostres objectius. En ser molt participatives, estar obertes al diàleg, a les aportacions puntuals i a la reflexió col.lectiva, per grups o per parelles, qualsevol intervenció és susceptible de provocar un interessant debat o reflexió que pugui aportar més profunditat als continguts de l’activitat. Serà tasca de l’educador/a fomentar o limitar aquests espais en funció del temps disponible i el grau de participació de l’alumnat.

4. ContingutsAquest CD fa un recorregut per les temàtiques i continguts bàsics sobre equitat de gènere, com:

Coresponsabilitat de tasques.Diferències culturals i històriques entre homes i dones.Diferències entre sexe i gènere.Conceptes relacionats amb l’equitat de gènere com: estereotips, androcentrisme, coeducació,identitat, sexisme,igualtat, rols, etc.

Conté activitats a través de les quals l’alumnat interioritza conceptes i des-cobrirà valors sobre l’equitat de bènere, i es formentarà un canvi d’actitus que afavoreixin la igualtat real entre dones i homes.

PER QUÈ EQUITAT DE GÉNERE?

Les persones naixem amb un determinat sexe, i al llarg de la vida anem adoptant una sèrie de rols masculins i femenins relacionats amb el Gè-nere. Gènere no fa referència a l’home i la dona, sinó a les qualitats i ca-racterístiques que la societat atribueix a cada persona per tenir un o altre sexe i que situa les dones, en general, en una posició de subordinació.

Page 8: GG-Materials per a Educació Secundària. CD  interactiu amb activitats

8

La majoria dels centres educatius a Espanya són mixtes, encara que de vegades això no vol dir que es dugui a terme una coeducació efectiva, entenent per coeducació no la simple unió d’alumnes en el mateix aula o centre, sinó un procés educatiu intencionat, l’objectiu és el desenvolupa-ment integral de les persones en igualtat, i que forma a aquestes persones per a una convivència social igualitària i sense discriminació per cap raó.

Des de l’Educació per al Desenvolupament confiem en la capacitat de les persones, especialment els més joves, per a la transformació de les realitats de desigualtat. En aquest sentit apostem per la reflexió personal i grupal sobre els models de persones en què hem estat educats i edu-cades i incorporar les qüestions de gènere a l’escola, com a eina per a la integració d’actituds i comportaments que afavoreixin la igualtat i un estil de vida responsable i compromès.

5. Activitats

El sexe es basa en l’aspecte extern, biològic de la persona, i el gènere en els comportaments, actituds, pensaments de homes i dones d’ acord amb un ordre preestablert.

El sistema sexe-gènere ha establert una situació de marginació i discriminació de dones i homes en els aspectes econòmics, polítics, socials i culturals, així com en els espais públics i privats conformant molt clarament i diferenciada la intervenció dels homes en l’esfera productiva i de les dones en la reproductiva.

1

2

Activitat 1: ARROSSEGA I DEIXA ANAR LA PARAUL

Page 9: GG-Materials per a Educació Secundària. CD  interactiu amb activitats

9

Així doncs, el gènere el conformen un conjunt de valors associats arbitràriament a un sexe o a l’altre, de manera que es va transmetent socialment de generació en generació i es va establint la diferència entre masculí i femení. Això suposa la causa i la base de la desigualtat, donat que, pel simple fet d’atribuir uns valors a un sexe o a l’altre es valora més en detriment de l’altre, o dit d’una altra forma, es valora més el masculí en perjudici d’allò femení.

Puntuació: 1 punt per paraula encertada. Es donarà 1 punt extra per cada frase si es completen correctament totes les paraules. Màxim 20 punts.

3

Si el sexe fa referència a les diferències biològiques entre homes i dones, el gènere fa referència a...

Funcions construïdes socialment i responsabilitats de dones i homes Un concepte que pot canviar amb el temps i que varia dins de i entre les culturesFeminitat y masculinitatTotes les anteriors

Text explicatiu: El concepte de gènere és de vital importància perquè revela la manera en què es construeix socialment la subordinació de les dones; no està predeterminat biològicament ni tampoc es inamovible.

La desigualtat de gènere existeix perquè els dos sexes estan valorats de forma diferent i, en conseqüència, tenen diferents oportunitats i possibilitats en la vida.

1

a.b.

c.d.

Activitat 2: ESCOLLIR LA RESPOSTA

Page 10: GG-Materials per a Educació Secundària. CD  interactiu amb activitats

10

La igualtat de gènere és una qüestió rellevant per a:

Nenes i dones, és un assumpte de donesEls països en desenvolupament; és allà on existeixen diferències entre ho-mes i donesTotes les societats, per a dones i per a dones, indistintament

Text explicatiu: La igualtat de gènere no està directament correlacionada amb el desenvolupament econòmic. Les desigualtats de gènere també existeixen als països industrialitzats amb un PIB elevat per càpita.

La igualtat de gènere no es una qüestió de dones. L’apoderament de les dones és necessari però no suficient en el procés cap a l’objectiu final de la igualtat de gènere, que encara no hem aconseguit en cap país del món.

Per què les nenes són més propenses que els nens a perdre l’oportunitat de l’ educació secundària en el món desenvolupat?

Per l’elevat preu de la matrícula només els nens van a escolaS’espera que moltes adolescent treballin en tasques domèstiquesEl matrimoni de les nenes en la infantesa restringeix la seva mobilitat i la seva llibertatTotes les anteriors

Text explicatiu: La pobresa i la desigualtat de gènere són factors importants que impedeixen a les nenes d’anar a l’escola secundària. A més, l’educació de les nenes és essencial per erradicar la pobresa.

Quina fracció d’hores de treball en el món correspon a la que fan dones i nenes?

1/4 c. 2/31/2 d. 3/4

Text explicatiu: ELes dones treballen dos terços de les hores de treball que es fan en tot el món, tot i això només reben aproximadament el deu per cent dels ingressos mundials. Això es deu al fet que les dones són responsables de la major part del món del treball no remunerat, que gairebé mai no es reconeix –com ara tenir cura de gent depenent, de cuinar i de fer neteja.

2

3

4

a.b.c.

d.

a.b.

a.b.

c.

Page 11: GG-Materials per a Educació Secundària. CD  interactiu amb activitats

11

Qui corre el perill més gran de contraure la VIH/SIDA?

Homes c. NensDomes d. Nenes

Text explicatiu: La dona corre un perill més gran per raons fisiològiques i so-cials. Les dones tenen el doble de possibilitats d’infectar-se a través del sexe, i la discriminació i la ignorància augmenten la seva vulnerabilitat.

Quines estratègies han ajudat a incorporar i habilitar socialment i econòmica la dona?

a. Les dones treballen juntes contra la discriminaciób. Més fonts d’ingressos per a la donac. La millora en l’accés a l’educaciód. Tot l’anterior

Text explicatiu: L’educació, la propietat i les fonts d’ingressos ajuden a l’habilitació de la dona. Assegurar oportunitats a les dones per obtenir in-gressos, propietat i rebre una educació enforteix la seva influència en la presa de decisions.

Puntuació: 3 punts per pregunta encertada. Es donaran 2 punts si les endevines totes. Màxim 20 punts.

5

a.b.

6

Page 12: GG-Materials per a Educació Secundària. CD  interactiu amb activitats

12

Aspecte extern, biològic de les persones

Autoconcepte de cada persona.

Educació integral d’homes i dones en igualtat i en la mateixa institució.

Conjunt dels aspectes socials de la sexua-litat, de comportaments, actituds i valors associats de manera arbitrària en funció del sexe i d’acord amb un ordre establert.

Imatge o idea acceptada comunment per un grup o societat amb caràcter immutable.

Visió del món i de las relacions socials centrada en el punt de vista masculí.

Activitat 3: MOTS ENCREUATS

2

4

1

9

7

10

8

3

6

I D E N T I T A T

5

C O E D U C A C I O

E S T E R E O T I P S

S E X E

G E N E R E

A

DROC

NTRI

M

IGUALI

AT

ROL

SE

ISME

INTEGRACIO

Principi que reconeix a tots/totes els ciu-tadans/les ciutadanes els mateixos drets.

Acció i efecte d’ integrar o integrar-se.

Conjunt de normes de comportamient percebudes, associades particularment com masculines o femenines, en un grup o sistema social donat.

Conjunt de mecanismes tant materials como formals, ideològics, culturals, etc., mitjançant els quals es perpetua la dis-criminació per raó de sexe en la societat.

Puntuació: 2 punts per paraula correcta. Màxim 20 punts.

1 7

8

9

10

2

3

4

5

6

Page 13: GG-Materials per a Educació Secundària. CD  interactiu amb activitats

13

Activitat 4: UNEIX AMB FLETXES

Els gèneres determinen el destí de las persones en base al sexe de naixement.

És important analitzar i reconèixer quins són els valors i creences que estan

contribuint a alimentar els estereotips de gènere assumits per homes i dones.

A través de la família, l’escola, els mitjans de comunicació, el llenguatge

s’atribueixen diferents rols, valors i actituds a homes i dones.

Una paraula ha de tenir el mateix significat, sigui quin sigui el seu gènere i les conductes s’han de valorar per igual

amb independència del sexe de la persona que la porti a terme, les dobles valoracions són discriminatòries i, per tant, cal eliminar-les.

Gènere no fa referència a l’home i a la dona, sinó a les qualitats i característiques que la societat

atribueix a cada persona pel fet de tenir un sexe o l’altre i que situa les dones, en general, en una posició de subordinació.

Puntuació: 2 punts per parella encertada. Es donaran 2 punts si encertes totes les parelles. Màxim 20 punts.

Activitat 5: SOPA DE LLETRES

D Y O V E A B P T U C I A

F S C E M U H O T A V L E

E S T E R E O T I P O D T

R I A S D I M E T A C O S

G I S A I F E O O K I N G

E S E T F E R I R A G A R

C A X G E N E R E L U T O

O R E J R A S A L U A C A

M M U J E R I R R O L U A

T E D O N A S C A S T U T

B U R R C I Q U E D A N D

C S E X I S M E T U T C A

S O C I A L I T Z A C I O

Busca 10 paraules relacionades amb l’equitat de gènere. Poden aparèixer en horitzontal o en vertical.

GÈNERESEXEDIFERÈNCIADONAHOME

Puntuació: 2 punts per paraula trobada. Màxim 20 punts.

ROLSEXISMEESTEREOTIPSOCIALITZACIÓIGUALTAT

Page 14: GG-Materials per a Educació Secundària. CD  interactiu amb activitats

14

Activitat 6: TRENCACLOSQUES

Activitat 7: BUSCA LES PARELLES

Puntuació: La forma de puntuar aquests jocs serà basant-se en el temps. En cadascun dels jocs el jugador / la jugadora començarà amb 10 punts i un rellotge “compte enrere”. El jugador / la jugadora tindrà 100 segons. Quan passin 10 segons disminuirà la teva puntuació en un, i així succes-sivament. Si s’acaba el temps i no s’aconsegueix formar el puzle o trobar les parelles, s’obtindran 0 punts. Màxim 20 punts.

Page 15: GG-Materials per a Educació Secundària. CD  interactiu amb activitats

15

En finalitzar tots els jocs apareixerà la següent pantalla:

La teva puntuació és X. El total de punts que es poden obtenir és: 120.

Els missatges que veurà cada jugador / jugadora dependran de la pun-tuació obtinguda.

Si la puntuació és 0 a 30: Pot ser que t’hagis equivocat en massa pre-guntes. Fora bo i t’ajudaria a conèixer més sobre la temàtica d’equitat de gènere que entressis a la web: www.generandociudadania.org i anessis al lloc sobre “gènere” per mirar de descobrir els estereotips de gènere que puguis tenir i que de vegades ens porten a actuar de manera discriminatòria.

Si la puntuació és 31 a 60: Sembla que no tens massa clar el con-cepte de gènere i tot allò relacionat. T’animem a fer un cop d’ull a la web: www.generandociudadania.org i a anar al lloc sobre “equitat de gènere”. Aquí hi podràs aprendre-ho tot sobre aquest tema tan important!

Si la puntuació és 61 a 90: Et falta poc per saber tot el necessari sobre l’equitat de gèneres, però sembla que hi ha algunes coses que encara se t’escapen. Entra a la web: www.generandociudadania.org i ves al portal sobre “gènere”; fes-hi un cop d’ull i comprovaràs tots els beneficis que té portar l’equitat de gènere a la teva vida.

Si la puntuació és 91 a 120: Felicitats! Ets tot/a un/a expert/a en equitat de gènere. Recorda que el més important és que això es noti en la teva manera d’actuar en el dia a dia. Si entres a la web: www.generandociudadania.org i vas al portal de “gènere” pots trobar-hi recursos i notícies relacionades amb aquest tema. Et convidem a passar per allà.

PUNTUACIÓ FINAL I MISSATGES

Page 16: GG-Materials per a Educació Secundària. CD  interactiu amb activitats

16

Amb el finançament de:

Impr

ès e

n pa

per r

ecic

lat i

eco

lògi

c am

b ce

rtific

at À

ngel

Bla

u

www.generandociudadania.org