el cristianisme a través de les arts visuals · entendre el relat de la vida de jesús sense...

12
ACTIVITAT D’AVALUACIÓ PEL CURS: El Cristianisme a través de les arts visuals PROFESSOR JORDI SAURA Verònica Llerena March Març, 2016

Upload: buiquynh

Post on 06-Dec-2018

213 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

ACTIVITAT D’AVALUACIÓ PEL CURS:

El Cristianisme a través de les arts visuals PROFESSOR JORDI SAURA

Verònica Llerena March Març, 2016

El Cristianisme a través de les arts visuals Curs de formació. JUNTS. Curs 2015-16

● Imatge seleccionada: Façana de la passió de la Sagrada Família

El Cristianisme a través de les arts visuals Curs de formació. JUNTS. Curs 2015-16

Títol de l’activitat que proposem als alumnes: Interpretació de la façana

de la passió de la Sagrda Família

Curs a qui va dirigida l’activitat: 1er ESO

Edat alumnat: 11, 12 anys

Tipus de centre: Institut públic situat al barri de la Verneda, de caràcter obrer.

El llenguatge habitual de l’alumnat és el castellà, sovint fan religió catòlica per

voluntat dels pares, al ser una assignatura optativa no li posen massa interès, el

nivell global de l’alumnat és en general baix. Alguns, han cursat religió catòlica

durant la primària. La majoria dels alumnes són nouvinguts o d’ètnia gitana,

conviuen a la classe de religió amb alguns autòctons, però pocs.

Situació dins de la unitat didàctica i de la programació: Aquesta activitat

formaria part de la unitat didàctica que correspon a la vida i missatge de Jesús,

i més concretament als últims dies de la vida de Jesús, posant èmfasi a la

passió i mort de Jesús. Es realitzaria al segon trimestre de 1er d´ESO.

Temporització: 2 sessions de 60 minuts. En les dues s’alternarà explicació i

lectura dels evangelis.

Objectius didàctics: Conèixer els últims dies de la vida de Jesús, i el seu

procés judicial, judici polític i judici religiós.

Entendre el relat de la vida de Jesús sense separar-lo de la seva passió mort i

resurrecció, d’aquesta manera l’alumne entendrà interpretarà cada

esdeveniment a la llum de la Pasqua del Senyor.

Ser capaç d’integrar l’aspecte històric, l’aspecte lingüístic i l’aspecte de missió

en l’acompliment dels últims dies de la vida de Jesús.

Contingut de la unitat didàctica “Els últims dies de la vida de Jesús”

1. Jesús, aclamat Messies en entrar a Jerusalem

2. El sopar pasqual

3. La pregària a l’hort de les Oliveres

4. Les autoritats condemnen Jesús a mort

5. Crucifixió i sepultura de Jesús

Art: la façana de la passió de la Sagrada Família

Document: La Setmana Santa

El Cristianisme a través de les arts visuals Curs de formació. JUNTS. Curs 2015-16

Competències bàsiques que es treballaran:

- Competència en comunicació lingüística: Comprendre el llenguatge i

missatge bíblic, amb la seva riquesa d’expressió i simbologia.

- Competència social i cívica: Fomentar les responsabilitats de la vida

ciutadana, i dels valors ètics cristians. Cooperar en la convivència

d’una societat justa i democràtica.

- Competència cultural i artística: Ser capaç de reconèixer les obres

artístiques de temàtica religiosa, la seva època, estil, autor. nterpretar

les obres artístiques de temàtica religiosa, identificant els passatges

bíblics que s’hi representen. Conèixer la importància del cristianisme i

la figura de Jesús, en la història de l’art.

- Competència d’aprendre a aprendre: Descobrir les capacitats

d’aprenentatge per tal de sentir satisfacció després del resultat final.

- Competència en el coneixement i interacció amb el món físic:

Percebre l’experiència religiosa com un desenvolupament de la

capacitat transcendent de la persona. Tenir l’habilitat de interactuar

respectuosament amb el medi natural que ens envolta, entenent-lo

com a part de l’obra creadora de Déu.

- Competència en el tractament de la informació i competència digital:

Ser capaç d’utilitzar els recursos digitals tals com l’ordinador, internet,

etc.

Metodologia: Descriure cadascuna de les escenes de la passió que

reconegui l’alumne en les imatges següents i posar-ne la cita bíblica. Es pot

utilitzar la bíblia i consultar internet, si cal. S’entrega als alumnes les fitxes

amb les imatges que han d’interpretar i les activitats proposades.

També es pot plantejar com una activitat per preparar una visita a la

Sagrada Família.

Avaluació: Aquesta activitat comptarà un 15% de la nota global del

trimestre.

El Cristianisme a través de les arts visuals Curs de formació. JUNTS. Curs 2015-16

DEPARTAMENT DE RELIGIÓ NOM I COGNOMS

LA FAÇANA DE LA PASSIÓ DE LA SAGRADA FAMÍLIA

Descripció de l’obra: La façana de la Passió, constitueix un conjunt escultòric, elaborat

per Josep M. Subirachs que es va realitzar entre 1987 i 2009, i va comptar amb la

col·laboració dels seus ajudants Ramon Millet i Bruno Gallart. Subirachs respecta el desig

de Gaudí, d’una façana austera i simple, sense ornamentació, així creà un conjunt molt

esquemàtic, amb formes anguloses, que transmeten un major efecte dramàtic. Presenta

un aspecte dur, tètric, tal com volia el mateix Gaudí, així ho va deixar escrit, la intenció

era que l’espectador sentís la crueltat i el sofriment del Crist en la crucifixió. El conjunt

està instal·lat en tres nivells, seguint un ordre ascendent en forma de S, per reproduir el

Calvari de Jesús.

D'esquerra a dreta, les escultures de Subirachs són les següents:

Primer pis: El Sant Sopar, L'hort de Getsemaní, La traïció de Judes, La flagel·lació, La

negació de sant Pere, Jesús davant del gran sacerdot

Segon pis: El centurió Longinus, Jesús parla amb les dones de Jerusalem, Simó Cireneu

Tercer pis : Els soldats es juguen les vestidures, La crucifixió, L'enterrament

El Cristianisme a través de les arts visuals Curs de formació. JUNTS. Curs 2015-16

ACTIVITAT 1. A continuació tens algunes de les imatges de la façana, identifica les

escenes de la passió de Crist que s’hi representa i afegeix-hi la cita bíblic ( la resposta

que haurien d’escriure els alumnes apareix en color blau)

Sant Sopar (Mt 26, 26-30; Mc 14, 22-26)

La traïció de Judes (Mt 26, 49; Mc 14, 45; Lc 22, 48)

El Cristianisme a través de les arts visuals Curs de formació. JUNTS. Curs 2015-16

L’orella de Malcus (Jn 18,10)

La flagel·lació (Lc 23, 16)

El Cristianisme a través de les arts visuals Curs de formació. JUNTS. Curs 2015-16

L’Ecce Homo ( Jn 19, 2-5)

Pilat es renta les mans (Mt 27, 20-24)

El Cristianisme a través de les arts visuals Curs de formació. JUNTS. Curs 2015-16

Les negacions de Pere (Mt 26, 69-75; Mc 14, 66-72; Lc 22, 56-62; Jn 18, 15-18.25-27)

Simó de Cirene ajuda Jesús (Mc 15, 21)

El Cristianisme a través de les arts visuals Curs de formació. JUNTS. Curs 2015-16

La Verònica (no té referència bíblica)

El soldat travessa el costat de Jesús (Jn 19, 31-37)

A dalt els soldats es juguen els vestits de Jesús (Mc 15, 24)

El Cristianisme a través de les arts visuals Curs de formació. JUNTS. Curs 2015-16

Crucifixió (Mc 15, 21-40; Mt 27, 32-48; Lc 23, 26-49; Jn 19, 17-27)

L’enterrament de Jesús (Mt 27, 57-61; Mc 15, 42-47; Lc 23, 50-56; Jn 19, 38-42)

ACTIVITAT 2. Busca per internet una imatge d’aquesta façana on puguis contemplar-la

al detall, i busca altres elements simbòlics que no hagin aparegut en l’exercici anterior.

El laberint, que representa calvari que l’espera a Jesús, el quadre numèric, que

simbolitza l’edat que suposadament tenia Jesús quan va morir, la serp de la traïció, el

nus de la columna que representa el patiment de Jesús, la columna partida en quatre

El Cristianisme a través de les arts visuals Curs de formació. JUNTS. Curs 2015-16

troços, que representa els quatre braços de la creu, l’alfa i l’omega, el gall de Sant Pere,

la calavera que representa la mort, l’ou que representa la resurrecció, l’homenatge a

Gaudí i a Subirachs que representen les escultures amb el rostre dels artistes, els soldats

que recorden els soldats de les xemeneies de la casa milà, les portes de bronze on s’hi

representa el Getsemaní, o la pregunta “què és la veritat?”, etc.

ACTIVITAT 3. Escriu què en penses del judici que va tenir Jesús, creus que va ser just?

Explica les postures contraposades dels membres del Sanedrí, de Pilat i del poble, pots

entendre perquè van preferir alliberar Barrabàs i no a Jesús?

(resposta oberta)

ACTIVITAT 4. Explica perquè diem que amb la passió de Jesús s’han acomplert les

Escriptures.

(Perquè és el que havien anunciat els profetes)